در دیدار سفیر ایران با معاون وزیر خارجه روسیه

روسیه تحرک جدی در مناسبات اقصادی با ایران را خواستار شد

سیاسی

سفیر ایران در روسیه در دیدار با معاون منطقه‌یی وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه روند همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دیدار مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با ایگور مورگولوف، معاون منطقه‌یی وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه گسترش همکاری‌های دوجانبه ایران و روسیه مورد تاکید قرار گرفت.

در این دیدار دو طرف روند همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به وجود توافقات مهم بین دو کشور، گفت: امیدوار است در سال جاری با تلاش‌های دو طرف، روند اجرای توافقات مذکور سرعت بیش‌تری یافته و مناسبات دو کشور بیش از پیش توسعه یابد.

سنایی با اشاره به سفرهای متعدد مقامات دو کشور در سال‌جاری و بیان اهم رویدادهای پیش‌رو در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی، بر همکاری و تبادل نظر بیش‌تر دو طرف برای تحرک‌بخشی بیش‌تر به همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

معاون منطقه‌یی وزیر خارجه روسیه نیز با تبریک سال جدید ایرانی گفت: مناسبات تاریخی ایران و روسیه به عنوان دو کشور همسایه، همواره خوب بوده و امیدواریم که با تلاش دو طرف این مناسبات گسترش بیش‌تری یابد.

مورگولوف با اشاره به ظرفیت‌های فراوان اقتصادی میان دو کشور، از حجم مناسبات اقتصادی و بازرگانی موجود ابراز نارضایتی کرده و خواستار تحرک جدی برای افزایش تبادلات اقتصادی شد.

او از عزم جدی طرف روس در ارتقای سطح همکاری‌ها، به‌خصوص در زمینه اقتصادی سخن گفت و تاکید کرد که طرف روس تمام تلاش خود را برای تقویت و گسترش آن به‌کار خواهد گرفت.

در این دیدار هم‌چنین طرف روس توضیحاتی درباره روند تحولات اوکراین و هم‌چنین مواضع کشورش در این خصوص ارائه کرد.

از دیگر موارد مطروحه در این ملاقات، موضوع ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید در بوشهر، بحث سفر آتی مقامات دو کشور در ماه‌های پیش رو و محورهای مورد پیگیری در این دیدارها و هم‌چنین بررسی جدیدترین رویدادهای منطقه‌یی و بین‌المللی بود.

در دیدار اخیر سنایی با آلکساندر نواک، وزیر انرژی فدراسیون روسیه و رییس طرف روسی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه نیز آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و بر افزایش سطح مبادلات اقتصادی تاکید شد.

انتهای پیام

کد N212455