دیده‌بان حقوق بشر:

آمریکا زندانیان یمنی گوانتانامو را آزاد کند

حقوق بشر,ديده‌بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر طی نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور آمریکا از وی خواست تا روند آزادی زندانیان یمنی زندان گوانتانامو را تسریع بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر به تازگی یک فیلم ویدئویی را منتشر کرده که نشان دهنده تلاش خانواده‌های زندانیان یمنی در گوانتانامو برای آزادی آنهاست. این در حالیست که تمام زندانیان گوانتانامو باید به خانه‌های خود بازگردانده شوند، به کشور مبدا منتقل شوند و یا به اتهام مشخص و قابل قبول در دادگاه‌های فدرال آمریکا محاکمه شوند.

بر اساس گزارش وب سایت رسمی دیده‌بان حقوق بشر، باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در ماه مه 2013 اعلام کرد: زندانیان یمنی را به کشورشان باز خواهد گرداند، اما تاکنون هیچ یک از 56 زندانی یمنی که آزادی آنها تایید شده است تاکنون به کشور خود بازنگشتند.

آندرا پیراسو مشاور ارشد امنیت ملی در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت:‌ اوباما یک سال پیش از آزادی زندانیان یمنی گوانتانامو خبر داد، اما تاکنون هیچ یک از این زندانیان آزاد نشده و به دلیل ملیت‌شان هنوز در گوانتانامو گرفتار هستند.

وی تاکید کرد: اگر رییس‌جمهور آمریکا به معنای واقعی خواستار تعطیلی گوانتاناموست باید زندانیان یمنی این مرکز را آزاد کنند، این در حالیست که بسیاری از این زندانیان بیش از چهار سال است که آزادی‌شان تایید شده و در انتظار رهایی بسر می‌برند.

باراک اوباما پس از انتخاب دوباره‌اش به عنوان رییس‌جمهور آمریکا وعده داد که زندان گوانتانامو را تعطیل خواهد کرد، اما هنوز 154 زندانی در این مرکز حبس هستند که 88 تن از آنها را یمنی‌ها تشکیل می‌دهند.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: بازگشت زندانیان یمنی که اغلب‌شان تاکنون اتهامی علیه‌شان مطرح نشده است گامی است ضروری برای مراحل رسیدن به تعطیلی گوانتانامو.

این سازمان در ادامه هشدار داد: بازداشت طولانی مدت این زندانیان بدون اتهام و محاکمه موجب بروز مشکلات فراوانی برای خانواده‌های آنها شده است.

بر اساس این گزارش، عبدالقادر ادریس یکی از این افراد است که برادرش قرار بود چهار سال پیش از زندان گوانتانامو آزاد شود. وی در گفت‌وگو با دیده‌بان حقوق بشر ابراز تاسف کرد: آنها هنوز برادرم را آزاد نکردند و نمی‌دانیم چه زمانی قصد آزادی وی را دارند. وی در زندان است در حالیکه ما نمی‌دانیم او در دادگاه محاکمه شده یا خیر؟

تقریبا تمام زندانیان گوانتانامو در حالی در این مرکز حبس هستند که اتهامی قابل قبول علیه آنها مطرح نشده و در دادگاهی محاکمه نشده‌اند که این کار نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

تنها تعداد معدودی از زندانیان گوانتانامو تاکنون محاکمه شده‌اند که آن هم در کمیسیون‌های نظامی این مرکز بوده است. دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که این کار خلاف قوانین بین‌المللی است و زندانیان باید در دادگاه‌های مدنی محاکمه شوند.

این سازمان بارها از آمریکا خواسته است تا یا این زندانیان را هرچه فوری آزاد و یا پس از طرح اتهامی علیه آنها در دادگاهی عادلانه محاکمه‌شان کند.

پیراسو در پایان ابراز تاسف کرد که زندانی کردن غیرقانونی افراد برای سال‌های طولانی به طرزی غیرعادلانه موجب مجازات زندانیان و خانواد‌ه‌های آن‌ها می‌شوند و آمریکا باید با بازگرداندن آنها به میهن‌شان به بازداشت غیرقانونی آنها پایان دهد.

انتهای پیام

کد N212376