تیموشنکو:

ساکنان شهرهای شرق اوکراین از اقدامات حامیان روسیه حمایت نمی کنند

حامیان

تهران-ایرنا- نخست وزیر سابق اوکراین اعلام کرد که ساکنان شهرهای دونتسک و لوهانسک از اقدامات فعالان حامی روسیه که ساختمان های دولتی را اشغال کردند و اعلام استقلال کرده اند، حمایت نمی کنند.

به گزارش پایگاه خبری اینترفاکس اوکراین، یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین و یکی از کاندیداهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور خاطر نشان کرد: گروههای تروریست متجاوز در حال انجام فعالیتهایی در این دو شهر هستند اما این گروهها از سوی ساکنان این دو شهر حمایت نمی شوند. ساکنان این دو شهر مخالف جنگ، درگیری و تنش هستند و نمی خواهند در اقدامات خشونت آمیز مشارکت داشته باشند.

تیموشنکو در ادامه عنوان کرد که وی از این دو شهر بازدید کرده است و توانسته شخصا اوضاع را ارزیابی کند و با مردمانشان در ارتباط باشد.

نخست وزیر سابق اوکراین در ادامه خاطر نشان کرد:آنهایی که ساختمان های دولتی در این دو شهر را اشغال کرده اند اعتراف کردند که نمایندگان سرویس های ویژه روسیه هستند.آنها می توانند معرفی نامه و حتی نامشان را اعلام کنند.همچنین افرادی بوده اند که برای پول این گونه فعالیتهای خرابکارانه را انجام داده اند.

به عقیده تیموشنکو برای احیای ثبات و آرامش در شرق اوکراین این مسئله لازم و ضروری است که اصلاحیه هایی در قانون اساسی اوکراین اعمال شود و مردم این مناطق اجازه داشته باشند مقامات محلی تعیین کنند

از سوی دیگر رئیس کمیسیون اروپا در مصاحبه ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا در شرایط فعلی کمک به اوکراین و نشان دادن به مقامات روسیه مبنی بر اینکه اقداماتشان در اوکراین غیرقابل قبول است، را جزو وظایف مهم خود می داند.

رئیس کمیسیون اروپا درعین حال بحران فعلی در اوکراین را جدی ترین چالش برای امنیت اروپا در این مقطع زمانی توصیف کرد.

باروسو افزود:ما جنگ های وحشتناکی را در در منطقه بالکان تجربه کرده ایم. اما در آن زمان ها امنیت اروپا در خطر نبود. امروز امنیت دست کم برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به طور مستقیم درخطر است و این ترس از امنیت آنها به خاطر نقض قوانین بین الملل توسط روسیه بوده است. نباید این احساس را کم اهمیت شمرد چون ممکن است این احساسات به سرعت به حقیقت تبدیل شود.

رئیس کمیسیون اروپا تصریح کرد:لازم است از اوکراین به طور فعالانه در مسیر دموکراسی و ایجاد ثبات کامل حمایت کنیم. لازم است همچنین برای مقامات روسیه این مسئله را روشن کنیم که مسیر حرکت و برخی سیاست هایش برای اتحادیه اروپا غیرقابل قبول هستند.

مترجمام**9234**1856
کد N212364