سریلانکا درمورد بحث حقوق بشر با غرب همکاری نمی کند

هند,سریلانکا

دهلی نو - ایرنا - ˈجی.ال پریسˈ وزیر امور خارجه سریلانکا روز سه شنبه با انتقاد از قطعنامه جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه کشورش گفت: سریلانکا با هیچگونه برنامه تحقیقاتی توسط دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر همکاری نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه سریلانکا در یک نشست خبری گفت: هیچ سازمانی بدون کسب رضایت دولت سریلانکا نمی تواند وارد خاک این کشور شود. اما سریلانکا به همکاری های خود با سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد.

با تصویب سومین قطعنامه مجمع حقوق بشر علیه سریلانکا که با حمایت آمریکا انجام شد، سازمان های خارجی می توانند به طور مستقل در مورد اتهام های نقض حقوق بشر در طول جنگ داخلی با شورشیان تامیل تحقیقات انجام دهند.

دولت سریلانکا این قطعنامه ها را مردود دانسته و گفته در مورد حاکمیت خود هرگز مصالحه نخواهد کرد.

وزیر خارجه سریلانکا تاکید کرد: کلمبو بدلیل اطمینان نداشتن از قانونی بودن چنین قطعنامه هایی و مسایل مربوط به عدالت و برابری از همکاری با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر جهت انجام تحقیقات خودداری خواهد کرد.

وی افزود: یکی از اصول اساسی تحقیقات این است که افراد مسوول با ذهنی باز و عاری از تعصب و پیش داوری آن را انجام دهند و به عقیده ما دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر این اصل را نادیده گرفته است.

وزیر امور خارجه سریلانکا با اشاره به بودجه اینگونه تحقیقات اعلام کرد: احتمال می رود که بودجه تحقیقات نیز توسط کشورهایی تامین شود که علیه سریلانکا هستند و این امر از نظر ما غیر قابل قبول است.

در سال های اخیر سریلانکا شاهد افزایش فشار خارجی به رهبری آمریکا برای بررسی آنچه نقض حقوق بشر در طول جنگ داخلی با شورشیان تامیل خوانده می شود، بوده است.

حدود دو هفته قبل مجمع حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه ای را مبنی بر انجام تحقیقات مستقل در مورد نقض حقوق بشر در سریلانکا به تصویب رساند.

27 کشور عضو این مجمع به این قطعنامه رای مثبت دادند اما هند که از قطعنامه های پیشین سازمان ملل علیه سریلانکا حمایت کرده بود دراقدامی جدید به قطعنامه جدید رای ممتنع داد.

نقض حاکمیت کشور سریلانکا از جمله دلایل امتناع هند از رای دادن به این قطعنامه بود.

آساق ** 2163 ** 275 **
کد N212270