رزمایش گسترده نظامیان روس در تاجیکستان

روسیه,201

دوشنبه - ایرنا - نیروهای پیاده نظام موتوری، توپخانه و واحدهای اطلاعاتی پایگاه نظامی 201 روسیه با حضور یک هزار سرباز رزمایش گسترده ای را در مناطقˈرزلاحورˈ، ˈسمبولیˈ و ˈمامیرکˈ، در تاجیکستان آغاز کرده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری محلی در این رزمایش سه مرحله ای در یک محیط پیچیده و بسرعت در حال تغییر، مهارتهای عملی برای مدیریت واحدهای نظامی اجرا خواهد شد.

همچنین در این رزمایش تحت یک مدیریت واحد از تمرینگاه ˈلاهورˈ، واقع در 40 کیلومتری شهر دوشنبه، نیروهای پیاده نظام موتوری، توپخانه و واحدهای اطلاعاتی که در تمرینگاه های ˈسمبولیˈ(شهر قرغانتپه) و ˈمامیرکˈ(شهر کولاب) قرار دارند، مسائل مربوط به آماده سازی و اجرای دفاع و حمله، انجام مانور و جستجو و نابود کردن گروههای خرابکار و تروریستی دشمن در کوههای ˈحصارˈ، خروج از مبارزه و بازگشت به مناطق تعیین شده برای دوباره سازمان دادن نیرو و منابع خود را تمرین خواهند کرد.

پایگاه نظامی 201 به عنوان بزرگترین پایگاه نظامی روسیه در خارج از این کشور با هفت هزار نیروی نظامی در شهرهای دوشنبه، قورغان تپه و کولاب در کشور تاجیکستان استقرار یافته است.

توافقنامه تمدید استقرار پایگاه نظامی 201 روسیه در خاک تاجیکستان هفتم مهرماه سال گذشته در مجلس تاجیکستان به تصویب نهایی رسید.

براساس این توافقنامه، این پایگاه نظامی تا سال 2042 در خاک تاجیکستان باقی خواهد ماند که در مجموع حضور نظامی روسیه در تاجیکستان از سال 1993 تا آن زمان به 49 سال خواهد رسید.

روسیه از سه ماه پیش در حال تجهیز و به روز کردن این پایگاه به منظور آماده شدن برای تغییر اوضاع امنیتی منطقه بعد از خروج نیروهای ناتو از افغانستان است.

به گزارش منابع خبری یک مقام روس گفته است با توجه به برنامه خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از افغانستان در سال 2014 و تغییر اوضاع و احتمال وقوع عملیات تروریستی در منطقه ، پایگاه 201 در تاجیکستان برای مقابله با چنین حوادثی، به 80 درصد آمادگی رسیده است و تا زمان انتخابات افغانستان و خروج کامل ناتو در کوتاهترین زمان ساختار این پایگاه نظامی به صورت کامل تغییر کرده و تکمیل خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روسیه با هدف افزایش بازدهی و تسلط بیشتر بر منطقه، مجهزترین هواپیماهای بدون سرنشین موسوم به ˈزستوˈ ، ˈگرنتˈ و ˈلیرˈ را در این پایگاه مستقر کرده است.

ˈیراسلور اشپکینˈ یک مقام نظامی روسیه به رسانه ها گفت: هواپیماهای بدون سرنشین برای عملیات جاسوسی و امنیتی در مناطق مختلف با استفاده از پیشرفته ترین فناوری روز در پایگاه 201 به کار گرفته خواهند شد.

زمانی که تاجیکستان وابسته به اتحاد جماهیر شوروی سابق بود لشکر 201 این کشور در سرزمین تاجیکان مستقر بود و با استقلال کشور فارسی زبان تاجیکستان در سال 1370، این کشور به پایگاه نظامی روسیه تبدیل شد.

کمک به نوسازی تسلیحات ارتش تاجیکستان، مساعدت مسکو به مهاجران تاجیک در روسیه و معافیت گمرکی صادرات مواد سوختی به تاجیکستان ازجمله وعده هایی است که روسیه در مقابل تمدید توافقنامه میزبانی تاجیکستان از پایگاه 201 تا سال 2042 به تاجیکان داده است.

به اعتقاد تحلیلگران، روسیه به دنبال توسعه سیطره قدرت خود در مناطق پیرامونی است و در همین راستا حضور نظامی خود را در قالب پایگاه 201 در تاجیکستان تقویت کرده است.

آساق**ه.ص**1663**1577
کد N212146