لاوروف: مسکو آماده مذاکره ظرف 10 روز آتی با آمریکا، اروپا و اوکراین است

وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) با بیان اینکه کی‌یف و واشنگتن نباید منافع تمام اوکراین را نادیده بگیرند، اعلام کرد که روسیه آماده است تا ظرف 10 روز آتی با آمریکا، اروپا و اوکراین مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: مناطق جنوب شرقی اوکراین نیز باید در مذاکرات شرکت داشته باشند. ما آماده‌ایم تا ظرف 10 روز آتی مذاکره کنیم.

وی افزود: دولت کی‌یف که از طریق کودتا منصوب شده است، تاکنون هیچ اقدام مثبتی برای این مناطق انجام نداده است. آن‌ها (ساکنان مناطق جنوب شرقی اوکراین) گمان می‌کنند که منافعشان توسط اوکراین نادیده گرفته شده است و تا زمانی که اوکراین منافع روس‌زبان‌های اوکراین را نادیده بگیرد، اوضاع به همین صورت باقی می‌ماند.

لاوروف گفت: نه کی‌یف و نه واشنگتن تاکنون طرحی درباره قانون اساسی اوکراین به مسکو ارائه نکرده‌اند. روسیه انتظار دارد تا پیش‌نویس قانون اساسی اوکراین تا پیش از مذاکرات اوکراین، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه ارائه شود. همچنین تا زمانی که واشنگتن بگوید که "نیروهای خارجی" معترضان را تحریک می‌کنند، در واقع سعی می‌کند که دیگران را مقصر جلوه دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: اظهارات جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید را شنیدم که می‌گفت که برخی از معترضان در شهرهای جنوبی اوکراین با پول اقدام به اعتراض کرده‌اند و قطعا "نیروهای خارجی" در پشت معترضان هستند. او (کارنی) طوری حرف می‌زند که انگار به پنج ماه پیش بازگشته است و دارد درباره حوادث میدان استقلال کی‌یف سخن می‌گوید.

انتهای پیام

کد N212024