بیانیه ۲۵۸ نماینده در اعتراض به قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپایی

تسنیم نوشت:

۲۵۸ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا علیه کشورمان را محکوم کردند.

شاهین محمدصادقی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی امروز پارلمان بیانیه‌ای را قرائت کرد که به امضای ۲۵۸ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

پارلمان اروپا در خصوص ارتباط با ایران اخیرا اقدام به صدور بیانیه‌ای نمود که با وجود نکات مثبت روح کلی آن مغایر روند رو به رشد روابط ایران و اتحادیه اروپاست و نوعی مداخله آشکار در امور داخلی ایران تلقی می‌گردد لذا نمایندگان ملت بزرگ ایران با عنایت به مفاد قطعنامه یاد شده بر نکات زیر تاکید می‌نمایند.

۱- مجلس شورای اسلامی از اظهارنظر پارلمان اروپا بر استمرار تعامل با ایران در خصوص حل مسالمت‌آمیز مسئله هسته‌ای استقبال می‌نماید و فضاسازی سیاسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را که در چارچوب معاهده ان پی تی و بدون انحراف از مصارف صلح‌آمیز انجام گرفته، غیرمنصفانه قلمداد نموده و تاکید می‌گردد جمهوری اسلامی ایران با الهام از فتوای رهبر معظم و عالیقدر انقلاب اسلامی در خودداری و به کارگیری تسلیحات اتمی را حرام و بر خلاف موازین شرعی می‌داند.

۲- ضمن تایید بخشی از قطعنامه در مورد ضرورت تلاش برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه مالی و بین‌المللی علیه ایران نگاه قطعنامه مبنی بر مغایر دانستن فعالیت‌های هسته‌ای ایران با قطعنامه شورای امنیت را غیراصولی می‌داند و اعتقاد داریم قطعنامه‌های شورای امنیت علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اساسا مغایر روح کلی منع تکثیر و معاهده ان پی تی و منشور سازمان ملل متحد می‌باشد.

۳- اظهارات پارلمان اروپا در غیر دموکراتیک خواندن انتخابات اخیر ریاست جمهوری اسلامی ایران تعجب‌آور و نوعی مداخله آشکار در امور داخلی ایران و محکوم می‌گردد و نگاه دوگانه غرب به نظام‌های سیاسی و چشم‌پوشی از کشورهای دیکتاتور و فاقد دموکراسی بر هیچ سیاستمداری پوشیده نیست.

۴- اظهارنظر پارلمان اروپا در خصوص نقض حقوق بشر در ایران را محکوم نموده و اعلام می‌دارد اولا پارلمان اروپا از وزانت سیاسی برای اظهارنظر در این حوزه برخوردار نیست ثانیا کارنامه سیاه غرب و بعضی از کشورهای اروپایی در تحمیل جنگ جهانی اول و دوم بر جامعه جهانی نسل‌کشی و اعمال آپارتاید، استعمار و استثمار بسیاری از ملل آسیا و آفریقا و تاراج منابع کشورهای مختلف جهان حمایت از دیکتاتورهای حامی از منافع نامشروع غرب و چشم‌پوشی از فجایع بحرین و رفتارهای وحشیانه تروریست‌ها در سوریه و مداخله نظامی در آفریقا به پارلمان اروپا اجازه نمی‌دهد درباره حقوق بشر قلم فرسایی نموده و ایران اسلامی را که مهمترین رسالت خود را دفاع از حقوق انسان در چارچوب مبانی حیات‌بخش اسلام می‌داند مورد نقد قرار دهد. ثالثا پارلمان اروپا بر اساس موازین بین‌المللی و اصل تعیین حق سرنوشت ساختار اعتقادی، فرهنگی کشورها را در نگاه به مسئله حقوق بشر مد نظر قرار دهد و توجه داشته باشد امت اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر اجرای احکام و مقررات اسلام تاکید داشته بر انجام شایسته این تکلیف الهی اصرار دارد.

۵- با تایید اظهارات پارلمان اروپا در مقابله با تروریسم و خواستگاه آن و پایان دادن به جنگ در کشور اسلامی سوریه از طریق مسالمت آمیز، بر عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه بی امان با پدیده شوم تروریسم و پایان دادن به جنگ خانمانسوز در کشور سوریه از طریق گفت‌وگوهای مسالمت آمیز از کشورهای غربی انتظار دارد در مقام عمل، مقابله جویی با گروه‌های تروریستی برخواسته و کشورهای حامی گروه‌های جنگ‌افروز را محکوم نماید. پارلمان اروپا باید فعالیت‌های براندازانه را از فعالیت‌های سیاسی مشارکت‌جویانه تفکیک نموده و اقدامات افراد را که در اندیشه براندازی نظام مردم‌سالار جمهوری اسلامی هستند فعالان سیاسی قلمداد ننماید.

در نهایت نمایندگان ملت بر این باور می‌باشند که پارلمان اروپا با الهام از رویه استعماری قرون وسطی تمایل دارد خود را مرکز و محور قرار داده و درباره دیگران تصمیم گرفته و دیگران را بر اساس ارزش‌های رنگ‌باخته غربی مورد ارزیابی قرار دهد. بدون تردید چنین نگاهی در قرن حاضر از کمترین جایگاه اجتماعی و سیاسی برخوردار نیست و اعتبار نسبی پارلمان اروپا را به عنوان مدعی دموکراسی و احترام به حقوق بین‌المللی و حقوق بشر در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد لذا پیشنهاد می‌نماییم پارلمان اروپا از اینگونه رفتارها تجدیدنظر نماید و افتتاح دفتر نمایندگی پارلمان اروپا در تهران منوط به تغییر این رفتارها و رویه‌ها خواهد بود.

والسلام
نمایندگان شریف ملت ایران

 

45503

کد N211930