اولین دور مذاکرات وین3 برگزار شد / پیش‌بینی مثبت از مذاکرات / ظریف با اشتون عکس یادگاری نگرفت

مذاکرات وین

در افتتاحیه این دور از مذاکرات محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برای دقایقی حضور یافتند و با ریاست آنها این دور از مذاکرات شروع شد. پس از آن هیات های مذاکره کننده در سطح معاونان وزارت امور خارجه هفت کشور ادامه می یابد.

صبح سه شنبه اولین مذاکرات ایران و کشورهای عضو 5+1 آغاز و تا ساعت 10:30 به وقت وین ادامه داشت.

به گزارش آفتاب به نقل از خبرآنلاین، در افتتاحیه این دور از مذاکرات محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برای دقایقی حضور یافتند و با ریاست آنها این دور از مذاکرات شروع شد. پس از آن هیات های مذاکره کننده در سطح معاونان وزارت امور خارجه هفت کشور ادامه می یابد. پیش از آغاز این دور از مذاکرات هم محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ریاست گروه 5+1 با یکدیگر برای دومین بار عکس نگرفتند. تصاویر ظریف و اشتون فقط در ضیافت شام دیشب و نشست افتتاحیه صبح امروز ثبت شده است. معمولا پیش از مذاکرات رسمی نمایندگان عالی مذاکره کننده ایران و 5+1 با یکدیگر عکس یادگاری می گرفتند.گزارشی درباره نشست قبلی ظریف و اشتون را در لینکه روبرو دنبال کنید:
صبح امروز و پیش از شروع رسمی مذاکرات نشست دوجانبه عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان چینی و روس بطور جداگانه برگزار شده بود.ایران و کشورهای 1+5 آخرین دور مذاکرات پیش از مرحله تدوین متن مشترک را برای حل موضوعاتی که به گفته محمد جواد ظریف « همچنان داخل پرانتز و محل اختلاف» است آغاز کردند.

با جمع بندی نهایی در این مذاکرات که دو روز طول خواهد کشید، هفت کشور برای ورود به مرحله تدوین متن مشترک آماده خواهند شد.
وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب پس از شام کاری با کاترین اشتون در وین به خبرنگاران گفت امیدوار است بعد از پایان بحث های فنی ، مرحله تهیه متن پیش نویس آغاز شود.
وی در عین حال مرحله تهیه پیش نویس را از دشوار ترین بخش ها دانست.

ظریف و اشتون در شام کاری گزارش کارشناسان فنی ایران و کشورهای 1+5 را بررسی و محورهای مذاکرات وین 3 را مشخص کردند.

پیش بینی نتایج مثبت مذاکرات ایران و 5+1

اظهارات مثبت مارتین شفر سخنگوی وزارت خارجه آلمان و وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا و مذاکره‌کننده این کشور در گروه٥+١ نشان از آن دارد که وین٣ اخرین دوره مباحث جزئی است. بر این اساس ایران و ٥+١ در این دوره خود را برای پیش نویس گام نهایی اماده می کنند. ابراز امیدواری سخنگوی وزارت خارجه المان درباره مثبت بودن مذاکرات و موفقیت امیز بودن ان در حالی مطرح شده که المان از جمله کشورهایی بوده است که در چند سال اخیر سخت ترین مواضع را در مقایسه با سایر اعضای اروپایی٥+١ داشته است.

نشست کارشناسان ایران و 1+5 در روزهای 14 تا 16 فروردین به ریاست حمید بعیدی نژاد از ایران و استفان کلمنت دستیار اشتون در وین برگزار شد.

ظریف گفت در روزهای سه شنبه و چهارشنبه درباره موضوعاتی که تاکنون بحث نشده، تبادل نظر خواهد شد ودر برخی موارد دیگر نیز بحث های جزیی تری صورت خواهد گرفت.
کد N211828