نشست چهارجانبه ایران و 1+ 5 باحضور عراقچی، روانچی - کلمنت و اشمید

وین,نشست 92

وین – ایرنا- پس از پایان نخستین نشست ایران و کشورهای 1+5 ، معاونان محمد جواد ظریف و کاترین اشتون نشستی چهارجانبه را آغاز کردند.

عباس عراقچی، مجید تخت روانچی از ایران و هلگا اشمید و استفان کلمنت معاونان اشتون در این نشست محورهای مذاکرات کارشناسی را جمع بندی و محورهای تدوین متن مشترک را بررسی کردند.

تا دقایقی دیگر، مایکل مان سخنگوی اشتون در اولین نشست خبری وین 3 دستاورد دیدارهاو مذاکرات شب گذشته و صبح امروز را برای خبرنگاران تشریح می کند و به پرسش ها پاسخ خواهد داد.

ایران و کشورهای 1+5 آخرین دور مذاکرات پیش از مرحله تدوین متن مشترک را برای حل موضوعاتی که به گفته محمد جواد ظریف « همچنان داخل پرانتز و محل اختلاف» است آغاز کردند.

با جمع بندی نهایی در این مذاکرات که دو روز طول خواهد کشید، هفت کشور برای ورود به مرحله تدوین متن مشترک آماده خواهند شد.

در افتتاحیه این دور از مذاکرات که به وین 3 موسوم است، محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برای دقایقی حضور یافتند و با ریاست آنها این دور از مذاکرات شروع شد.

پس از آن هیات های مذاکره کننده در سطح معاونان وزارت ا مور خارجه هفت کشور ادامه می یابد.

وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب پس از شام کاری با کاترین اشتون در وین به خبرنگاران گفت امیدوار است بعد از پایان بحث های فنی ، مرحله تهیه متن پیش نویس آغاز شود.

وی در عین حال مرحله تهیه پیش نویس را از دشوار ترین بخش ها دانست.

ظریف و اشتون در شام کاری گزارش کارشناسان فنی ایران و کشورهای 1+5 را بررسی و محورهای مذاکرات وین 3 را مشخص کردند.

نشست کارشناسان ایران و 1+5 در روزهای 14 تا 16 فروردین به ریاست حمید بعیدی نژاد از ایران و استفان کلمنت دستیار اشتون در وین برگزار شد.

ظریف گفت در روزهای سه شنبه و چهارشنبه درباره موضوعاتی که تاکنون بحث نشده، تبادل نظر خواهد شد ودر برخی موارد دیگر نیز بحث های جزیی تری صورت خواهد گرفت.

البته به گفته وزیر امور خارجه، هنوز متنی به عنوان پیش نویس توافق نهایی وجود ندارد و پس از این دور مذاکرات و در اردیبهشت ماه، طرفین وارد مرحله تدوین و نگارش متن مشترک خواهند شد.

1701**1553
کد N211824