بخش پایانی مصاحبه نصرالله با السفیر/

هشدار درباره خطر تکفیریها در لبنان/موضع حزب الله درباره نامزد ریاست جمهوری و مسئله فلسطین

آفریقا و خاورمیانه

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دوم مصاحبه مفصل خود با یک روزنامه لبنانی ضمن تشریح مواضع این جنبش درباره مسئله انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد حزب الله به زودی نامزد مورد تایید خود را معرفی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "سید حسن نصرالله" دبیر کل حزب الله لبنان  در بخش پایانی مصاحبه خود با روزنامه السفیر که امروز منتشر شد، اعلام کرد که حزب الله با وجود قرار گرفتن در مرکز درگیریها زمام همه امور را درلبنان به دست گرفته است و با هوشیاری، شناخت، ایمان و بدون کوچکترین تردیدی امور را تحت کنترل خود دارد.

وی با اشاره به جنگ سوریه تصریح کرد: این مسئله مرگ و زندگی است، دو گزینه پیش رو داریم، یا شکست یا پیروزی و مسئله ای که حتمی است این است که جنگ به ویژه در خاک سوریه در جریان است و گمان می کنم بهتر است بگوییم که درگیری بر سر جایگاه سوریه در منطقه و گزینه های آن است.

دبیرکل حزب الله با اشاره به حضور شمار زیادی از آوارگان سوری در لبنان گفت: مسئله آوارگان سوری در لبنان یک مسئله ملی است و این امر به حزب الله یا هرگروه دیگری به تنهایی مربوط نمی شود و در سطح ملی باید این مسئله را بررسی کرد.

نصر الله ضمن هشدار درباره خطر وجود تکفیریها در لبنان عنوان داشت: این امر همت مردم در سطح ملی و کشورهای اسلامی را می طلبد، البته باید بگویم که هم اکنون شرایط مناسبی برای حضور تکفیریها در لبنان وجود ندارد و هیچ آینده ای برای این گروهها در لبنان که کشوری است که از تنوع ادیان و مذاهب برخوردار است، نمی توان متصور شد.

وی همچنین همه جریانهای ملی لبنان را به حضور در گفتگوهای ملی تشویق کرد و از همه آنها خواست در این گفتگوهای مشارکت کنند.

دبیر کل حزب الله در این باره افزود: ما همواره آماده گفتگو هستیم و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

خبرنگار السفیر از وی پرسید آیا این سخن با غیبت حزب الله در نشست  اخیر گفتگوهای  ملی  تناقض ندارد؟ که نصرالله پاسخ داد شرکت نکردن در نشست اخیر گفتگوهای ملی دلایل مختلفی داشت  مسئله اصلی که مارا بر آن داشت که دراین نشست مشارکت نداشته باشیم اقدامات اخیر و تکروی ها و تندرویهای میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان و اظهارات قبلی وی بود و باید بگویم که موضع سلیمان درماههای اخیر دچار تغییرات بسیاری شده است.

وی تاکید کرد:مواضع اخیر میشل سلیمان رئیس جمهوری به گونه ای بود که وی جایگاه مدیریت گفتگوهای ملی را از دست داد.

دبیر کل حزب الله در ادامه گفت که هیچ نشست دوجانبه و مستقیمی میان حزب الله و میشل سلیمان وجود ندارد.

نصرالله در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید اتخاذ موضع اخیر توسط سلیمان علیه ایران به دلیل این باشد که حزب الله با تمدید ریاست جمهوری سلیمان مخالفت ورزید گفت: این یکی از احتمالات و مسائل مطرح است. تحلیلهای مختلفی در این زمینه وجود دارد اما حزب الله به صورت رسمی موضع خود را در قبال مسئله تمدید زمان ریاست جمهوری سلیمان اعلام نکرده است.

وی درباره حمایت این جریان از نامزدی یک فرد خاص در انتخابات آتی ریاست جمهوری لبنان اظهار داشت که حزب الله از یک نامزد خاص در انتخابات آتی ریاست جمهوری لبنان حمایت خواهد کرد و اعلام نام نامزد مورد تأیید در زمانی خاص و پس از انجام هماهنگیهای لازم صورت خواهد گرفت.

دبیر کل حزب الله افزود: فضای عمومی کشور فضای مناسبی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و حزب الله از نامزدی حمایت خواهد کرد که منافع ملی را محقق کند.

وی همچنین درباره موضعش در قبال اعلام نامزدی "سمیر جعجع" رئیس حزب نیروهای لبنانی گفت: جدای از ارزیابیهای ما از اهداف و مواضع جعجع و هر نامزد دیگری از گروه 14 مارس این امر طبیعی است که ما از شخصی حمایت کنیم که نامزد مورد تایید ما در انتخابات آتی ریاست جمهوری باشد و در راستای محقق کردن منافع ملی گام بردارد.

نصرالله در پاسخ به این سوال که آیا ممنوعیت گروههای تروریستی که دامنه فعالیت آنها تا مرزهای لبنان نیز کشیده شده بود از سوی عربستان اقدامی مفید محسوب می شود؟ گفت: قطعا این امر بسیار کمک کننده بوده و گروههای سیاسی دیگری را نیز تشویق کرد که در این امر به صورت جدی به ایفای نقش بپردازند.

وی در پاسخ به سوالی درباره حمایت عربستان از ارتش لبنان از طریق فرانسویها گفت: ما از هر حمایت غیر مشروطی از ارتش لبنان حمایت می کنیم و همواره از کشورها  و دولتها خواسته ایم که به ارتش لبنان کمک کنند.

نصر الله همچنین از ارتش لبنان به دلیل انجام اقدامات امنیتی اخیر در شمال این کشور قدردانی کرد و در ادامه گفت اولویت ما تشکیل یک دولت قوی، توانمند و عدالت گستر است و ما جایگزین این دولت نیستیم و اگر دولتی قوی و توانا داشته باشیم که توانایی دفاع از لبنان را داشته باشد ما از این مسئله کناره گیری می کنیم و به مدرسه ها ،دانشگاهها و مزارع خود بازمی گردیم.

نصرالله تاکید کرد که هم اکنون خطر تکفیریها و اسرائیلیها هر دو با هم لبنان را تهدید می کند.

دبیرکل حزب الله همچنین در پاسخ به سوال درباره ارزیابی های اولیه وی درباره اقدامات اتخاذ شده توسط کابینه تمام سلام در دوره اخیر گفت: قطعا ما در این اقدامات اخیر با وی مشارکت داشتیم و همه حمایتها و کمکهای لازم را در این زمینه به کابینه تمام سلام ارائه کردیم.

نصرالله در پایان اظهار داشت فلسطین مسئله اصلی ماست و در جریان مقاومت هیچ گرایش مذهبی و طایف ای وجود ندارد.

خبرنگار روزنامه السفیر درادامه به سید حسن نصرالله گفت: یکی از خوانندگان ما برای ما نوشته که خواب دیده که شما در سال2050 میلادی در مسجدالاقصی نماز می خوانید وی پاسخ داد: امیدوارم که این اتفاق زودتر به وقوع بپیوندد و امیدوارم که دست تندروها از مسجدالاقصی کوتاه شود.