رییس دادگاه قانون اساسی ترکیه: انتقاد اردوغان از آزاد شدن اینترنت احساسی است

توئیتر,اردوغان

آنکارا - ایرنا - ˈهاشم قلیچˈ رییس دادگاه قانون اساسی ترکیه گفت: اعتراض و انتقاد دولت به رفع فیلترینگ شبکه اینترنتی ˈتوییترˈ ، ˈواکنشی احساسیˈ است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری ˈکانال دیˈ، رییس دادگاه قانون اساسی ترکیه انتقاد نخست وزیر این کشور از تصمیم قضات این دادگاه درباره رفع فیلتر توییتر را واکنشی احساسی ارزیابی کرد.

وی با اشاره به اینکه ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه و برخی از مسوولان دولتی حکم دادگاه قانون اساسی این کشور را درباره توییتر ˈغیر ملیˈ توصیف کرده اند، افزود: حقوق و آزادی های اساسی، ارزش های جهانی هستند ، تصمیماتی که بر این اساس گرفته می شود، ارتباطی با ملیت ندارد.

رییس دادگاه قانون اساسی ترکیه اظهارات اردوغان را که تاکید کرده است ، برای حکم دادگاه قانون اساسی درباره رفع فیلتر توییتر احترامی قائل نیست ، واکنش احساسی دانست و گفت : ما چنین واکنش هایی را درک می کنیم.

وی اضافه کرد: ما همواره به این موضوع توجه می کنیم که آزادی بیان می تواند دارای ابعادی ناراحت کننده و شوک آور باشد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه جمعه گذشته حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه را درباره غیرقانونی بودن ممنوعیت استفاده از شبکه اجتماعی توئیتر محکوم کرد و گفت که این حکم از نظر من قابل احترام نیست.

دادگاه قانون اساسی بزرگترین مرجع قضایی ترکیه، در پی شکایت شماری از شهروندان نسبت به مسدود کردن شبکه اجتماعی توییتر توسط دولت اردوغان در حکمی با تاکید بر اینکه ممنوعیت شبکه های اجتماعی نقض آزادی بیان است، دستور لغو فوری آن را صادر کرد.

نخست وزیر ترکیه در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در توئیتر برخی از مخالفانش علیه وی و شماری از وزرای دولت اتهامات ناشایست نوشته اند ، افزود: ما ملزم به اجرای احکام دادگاه قانون اساسی هستیم، ولی من شخصا عقیده دارم که حکم این دادگاه درباره غیرقانونی بودن ممنوعیت استفاده از شبکه اجتماعی توییتر قابل احترام نیست.

در پی حکم دادگاه قانون اساسی دولت ترکیه، دسترسی به شبکه اجتماعی توییتر که پیشتر از سوی دولت این کشور مسدود شده بود، آزاد شد.

با انتشار اتهام فساد علیه اردوغان نخست وزیر ترکیه، دولت این کشور برخی شبکه های اجتماعی از جمله توییتر را مسدود کرده بود.

خاورم ** 2010** 230**1651
کد N211276