درخواست رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه برای تحقیق درباره نشست محرمانه مقام‌های امنیتی

رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه تحقیقات تکنیکی و کارشناسی دقیق درباره افشای نشست محرمانه میان مقام‌های ارشد امنیتی این کشور خواستار شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، نجدت اوزل، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه به مساله افشای فایل‌های صوتی میان احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه، فریدون سینیز لیوغلو، معاون وی، هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات ملی و یاشار گولر، معاون رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه اشاره کرد و گفت: موضوع این نشست محرمانه کاملا به نیروهای مسلح کشور مرتبط بود.

کارشناسان در ارتش عقاید و نظرات خود را درباره چگونگی افشای این مکالمات و اینکه آیا رخداد مذکور را می‌توان به عنوان جاسوسی نظامی دانست یا خیر، ارائه کردند، البته تاکنون این رویداد را به عنوان یک جاسوسی نظامی مدنظر قرار نداده‌اند.

همچنین وزرای خارجه ترکیه قرار است در چند روز آتی درباره این افشاگری نشستی برگزار کنند. بحث درباره انجام اقدامات امنیتی گسترده در وزارت‌خانه همانند اقداماتی که وزارت خارجه آمریکا آن را اعمال کرده، نیز صورت می‌گیرد. یکی از این تدابیر امنیتی ممنوعیت استفاده از تلفن‌های همراه پرسنل نظامی در داخل ساختمان است. نشست‌های نظامی نیز به خاطر سطح امنیتی‌شان محرمانه باقی خواهند ماند.

مقام‌های دولت آنکارا همچنین اعلام کردند، احتمال این مساله مبنی بر وجود تجهیزات شنود در داخل اتاق نشست توسط یکی از کارمندان و سپس خارج ساختن آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. گزینه دیگر افشای این نشست از طریق یک تلفن در داخل اتاق است به طوری که در طول این نشست، تلفن فعال بوده و گفت‌وگوها از یک مکان نامشخص و دور از دسترس شنود شده است.

کیفیت صداها در این افشاگری بازرسان را بر آن داشته که از یک میکروفن با تکنولوژی بالا برای شنود استفاده شده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه در چنین نشست‌هایی تلفن همراهش را نمی‌برد اما موضع داوود اوغلو و معاون وی مشخص نیست.

در جریان این نشست،‌ این چهار نفر به بحث درباره احتمال حمله سوریه به ترکیه پرداختند.

انتهای پیام

کد N211237