پارلمان فرانسه امروز تکلیف نخست‌وزیر جدید را مشخص می‌کند

پارلمان فرانسه امروز (سه‌شنبه) قرار است به نخست‌وزیر جدید این کشور رای اعتماد دهد و این رای اعتماد آزمونی برای اراده سیاسی فرانسه به منظور اجرای اصلاحات خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مانوئل والس، نخست‌وزیر جدید فرانسه چند روز پیش به دنبال شکست سوسیالیست‌های حاکم در انتخابات محلی فرانسه،‌ توسط فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه به این سمت منصوب شد.

وی قرار است طرح‌هایی را اجرا کند که بر اساس آن‌ها 30 میلیارد یورو از مالیات حقوق را کاهش داده تا در ازای آن شرکت‌ها به استخدام نیرو بپردازند.

مانوئل والس که یکی از محبوبترین سیاستمداران فرانسه است، قرار است در ساعت سه بعد از ظهر امروز به وقت محلی پیش از برگزاری رای اعتماد به وی نخستین سخنرانی مهم خود را در تشریح سیاست‌هایش انجام دهد.

دولت فرانسوا اولاند که به تازگی ترمیم شده، با مقاومت فزاینده شرکای ائتلافی خود یعنی سبزها و جناح چپ و حتی مقاومت در داخل خود حزب سوسیالیست روبه‌رو است.

حمایت این احزاب از اولاند برای آنچه که وی "پیمان مسئولیت‌پذیری" خوانده و شامل پس‌انداز 50 میلیارد یورو از بودجه طی سه سال است، حیاتی است.

مانوئل والس روز دوشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: فرانسوی‌ها خواهان عمل هستند. ما باید شرایطی را برای حمایت از رشد اقتصادی فراهم کنیم.

سوسیالیست‌های وابسته به فرانسوا اولاند در حال حاضر از مجموع 577 کرسی مجلس سفلی پارلمان، 291 کرسی را در اختیار دارند اما اخیرا با شکست این حزب در انتخابات محلی ماه گذشته میلادی، بیش از 80 تن از این نمایندگان در سندی طی روز دوشنبه خواهان تغییر سیاست‌های این حزب شدند.

اگر بیش از 30 نماینده سوسیالیست‌ها در رای اعتماد امروز رای ممتنع دهند، این رای‌گیری به شکست می‌انجامد. با این وجود نتیجه این رای اعتماد به آرای سبزها و دیگر احزاب اقلیت نیز وابسته است.

انتهای پیام

کد N211183