سید حسن نصرالله: میشل سلیمان جایگاه خود از دست داده است

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه این حزب تصمیم نهایی خود را برای تعیین نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری لبنان گرفته است، اظهار کرد که رئیس‌جمهور لبنان به دلیل اقدامات اخیر خود جایگاه خود را برای اداره مذاکرات ملی از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در مصاحبه خود با روزنامه السفیر که این روزنامه لبنانی امروز بخش دوم آن را منتشر کرد، عنوان داشت: حزب‌الله تصمیم قطعی خود را برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری گرفته است که از کاندیداتوری وی حمایت کرده و به نفع وی رای خواهد داد.

وی تصریح کرد: ما برای اعلام نام این نامزد منتظر زمان مناسب و هماهنگی‌ها در چارچوب گروه سیاسی خود هستیم.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: طبیعی و منطقی است که ما از نامزد خود که معتقدیم به قدرت رسیدن وی منافع ملی را محقق خواهد ساخت حمایت و پشتیبانی به عمل آوریم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه افزود: در مقابل ما یک فرصت واقعی برای انتخاب رئیس‌جمهور در لبنان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با تصمیم داخلی و ملی وجود دارد. شرایط داخلی بیش از پیش بر انتخابات تاثیر می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که هر شخص نامزد انتخابات ریاست جمهوری آرای اکثریت را به دست آورد و فضای داخلی برای حمایت از وی به وجود آید شرایط در این مسیر قرار خواهد گرفت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان هشدار داد: اختلاف میان گروه‌های سیاسی پیرامون شخص رئیس‌جمهور و در نتیجه پایان یافتن زمان تعیین شده و وارد شدن در خلاء باعث می‌شود که راه در مقابل مداخله بین‌المللی یا منطقه‌ای باز شود. در صورتی که گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌ها در پارلمان نتوانند از الان تا 25 مه آتی شرایط را برای برگزاری انتخابات فراهم کنند پس از این تاریخ هر روز هر ساعت و هر دقیقه اعمال فشاری بر گروه‌های سیاسی خواهد بود تا رئیس‌جمهور را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه موضع حزب‌الله در مقابل تمدید زمان انتخابات نهایی و قطعی است، تصریح کرد که تهدیدهایی برای ایجاد شدن خلاء در کشور نباید لبنانی‌ها را بهراساند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: مواضع میشل سلیمان، رئیس‌جمهوری لبنان ظرف ماه‌های اخیر باعث شد تا وی جایگاه شخصی که می‌تواند مذاکرات ملی را اداره کند از دست بدهد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه هرگونه اقدامی که به پایان خونریزی‌ها و آرام کردن مردم و مقدمه‌چینی‌ها برای تحقق آشتی‌ها بیانجامد اقداماتی بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: هیچ مشکلی نه با مذاکرات سیاسی و نه با ایجاد کانال‌هایی در هر سطوحی با جریان المستقبل وجود ندارد و ما نمی‌خواهیم که هیچ یک از طرف‌ها را مسئول توقف مذاکرات در سال‌های اخیر بدانیم.

وی درخصوص تدابیر امنیتی دولت در شمال و بقاع لبنان گفت: این تدابیر مثبت بود اما صرفا نباید به تدابیر امنیتی و قضایی اکتفا شود بلکه باید دست به تدابیر سیاسی، اقتصادی،‌ اجتماعی توسعه طلبانه و فراگیر زد که این تدابیر همراه با تحقق آشتی‌های واقعی میان جریان‌ها و رویکردهای سیاسی باشد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان درخواست خود برای اینکه هر چه سریعتر استانداران دو استان بعلبک-الهرمل و عکار تعیین شوند، عنوان داشت که تشکیل دولت با دستاوردهای خود فرصتی برای همگان به شمار می‌آید.

ادامه دارد

کد N211077