کری با دیپلمات‌های روسیه، اوکراین و اروپا دیدار می‌کند

وزیر امور خارجه آمریکا پذیرفته است که با دیپلمات‌های ارشد روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا درباره گامی جدید به منظور کاستن از تنش‌ها در شرق اوکراین دیدار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا پذیرفته است که با دیپلمات‌های ارشد روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا درباره گامی جدید به منظور کاستن از تنش‌ها در شرق اوکراین دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این توافق در حالی صورت گرفته که کاخ سفید تهدید کرده است اگر مسکو در امور اوکراین مداخله کند، تحریم‌های بیشتری علیه مسکو اعمال خواهد کرد.

دیدار جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با دیپلمات‌های ارشد اوکراین، روسیه و اتحادیه اروپا قرار است ظرف 10 روز آتی صورت گیرد و همزمان با افزایش نگرانی آمریکا در این باره است که روسیه احتمالا با تلاش‌ برای جدایی مناطق شرقی اوکراین به گسترش قلمروی خود می‌پردازد. به همین دلیل کاخ سفید به ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده است.

جی کارنی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید با اعلام اینکه آمریکا در حال انجام اقداماتی برای اعمال تحریم‌های آتی علیه بخش‌های اقتصادی روسیه در صورت تداوم و افزایش اقدامات مداخله‌جویانه روسیه در امور اوکراین است، گفت: در صورتی که مسکو علنا یا مخفیانه به شرق اوکراین وارد شود،‌ خود باعث بروز یک تنش بسیار جدی می‌شود.

فعالان حامی روسیه در داخل یک ساختمان دولتی در شرق اوکراین خیمه زده‌اند و مدعی استقلال این منطقه شده‌اند و این در حالی است که خواستار یک رفراندوم برای جدایی از اوکراین هستند.

دولت اوکراین نیز وعده داده است که با وجود حضور و استقرار ده‌ها هزار سرباز روس در نزدیکی مرزهای مشترک با این ناآرامی‌ها مقابله کند.

سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید با اعلام این مساله که آمریکا مسکو را مسئول تحریک ناآرامی‌ها در شرق اوکراین می‌داند، افزود: شواهد مستدلی مبنی بر مزدور بودن فعالان حامی روسیه که ساختمان دولتی را در شرق اوکراین اشغال کرده‌اند،‌ وجود دارد. آن‌ها سکنه محلی منطقه نیستند.

جی کارنی با تاکید بر پوتین به منظور خروج سربازان روس از مناطق مرزی ادامه داد: آنچه که مشخص است، این است که رخدادهای کنونی نتیجه فشار رو به افزایش روسیه علیه اوکراین است. ما شاهد حضور و استقرار نیروهای روس در مرز اوکراین هستیم.

سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین درباره این رخدادها گفت: این ناآرامی‌ در شرق اوکراین به نظر کاملا سناریوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای اوکراین است.

وی افزود: در حالی که خطر اقدامات تهاجمی بعدی روسیه، اوکراین را تهدید می‌کند، دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا هنوز به درخواست دولت کی‌یف برای کمک نظامی پاسخ نداده است.

کاخ سفید مکررا خواستار ارسال تسلیحات پیشرفته به اوکراین است و مدعی است که هدف این کار کاهش تنش‌ها به جای شعله‌ورتر کردن آن است.

جان کری در مکالمه تلفنی خود با سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش گفت: آمریکا با نگرانی عمیق شاهد رخدادها در شرق اوکراین است. ما نگران این هستیم که این رخدادها بیش از پیش ادامه یابند. عاملان اطلاعاتی روسیه در اوکراین اخیرا دستگیر شده‌اند. روسیه باید جلوی اقدامات جدایی‌طلبانه در اوکراین را بگیرد.

لاوروف نیز بر ضرورت اجرای اصلاحات شفاف قانون اساسی با حضور تمامی نیروهای سیاسی در مناطق به ویژه در بحبوحه افزایش اعتراضات در جنوب شرق اوکراین و اهمیت یک مذاکره واقعی درباره ساختاری فدرالی در اوکراین تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N211040