آرین منش:باید مردم احساس کنند با انصراف از دریافت یارانه، در توسعه عدالت مشارکت می‌کنند

سیاسی

دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در خراسان رضوی معتقد است: انصراف مردم از دریافت یارانه با «خوداظهاری» به فقرزدایی بیشترکمک می‌کند و مردم باید احساس کنند با انصراف از دریافت یارانه، در توسعه عدالت مشارکت می‌کنند.

محمدجواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با بیان این مطلب که مرحله اول طرح هدفمندی یارانه‌ها ناقص وناموفق اجرا شد، اظهار کرد: بنا بر مصوبه قانون درآمد ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها باید به سه بخش تقسیم می‌شد. نمی باید از طریق یارانه نقدی به مردم داده می‌شد، 30 درصد در بخش تولید هزینه می‌شد و 20 درصد نیز برای توسعه عمرانی در اختیار دولت قرار می‌گرفت.

وی با بیان این‌که در عمل تمام 28هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه‌ها به صورت مستقیم پرداخت شد، افزود: دولت حتی بدهکارهم شد، زیرا باید 42هزار میلیارد تومان سالانه پرداخت می‌شد که تفاوت این مبلغ با درآمد طرح از طریق استقراض تامین شد.

نماینده پیشین نماینده شورای اسلامی تاکید کرد: وقتی باید 14هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم پرداخت می‌شد، پرداخت 42 هزار میلیارد تومان به معنای عدم اجرای قانون و عبور از قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

وی با بیان این‌که نقطه ایده‌آل برای مجلس و دولت این است که نیمی از جمعیت کشور از یارانه‌ها انصراف دهند گفت: به انصراف مردم از دریافت یارانه خوش‌بین نیستم و تصور نمی‌کنم جمعیت زیادی از دریافت یارانه انصراف دهند. یکی از دلایل آن رویکرد مردم نسبت به طرح سبد کالا بود. ولع و تشنگی مردم نسبت به این طرح نشان از وجود مشکلات اقتصادی در بین مردم داشت، لذا به نظر می‌رسد تعداد افرادی که از یارانه‌های نقدی انصراف می‌دهند، قابل توجه نباشد.

دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در خراسان رضوی یادآور شد: بالا بودن نرخ تورم و بیکاری ومشکلات اقتصادی بیانگر این مطلب است که اکثریت کسانی که در حال حاضر دریافت کننده یارانه هستند متقاضی یارانه خواهند بود.

وی با بیان این‌که حذف غیر داوطلبانه افراد توسط دولت سبب نارضایتی و مشکلات خواهد شد، خاطرنشان کرد: در صورتی که مردم از طریق خوداظهاری خود از یارانه انصراف دهند، کمک بیشتری را به توزیع ثروت و اجرای عدالت و فقر زدایی خواهند کرد.

آرین منش با اشاره به نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی عدم دریافت یارانه توسط افراد بی‌نیاز اظهار کرد: رسانه در همه زمینه‌ها می‌تواند نقش آفرین باشد مشروط به این که اعتماد سازی کافی صورت گیرد و مردم نیز احساس کنند که با مشارکت در اجرای طرح انصراف می‌توانند در توسعه عدالت اجتماعی نقش کلیدی ایفا کنند. مردم بیش از آن که به شعار و وعده‌ها توجه کنند به عملکرد مسئولین می‌نگرند و منتظر هستند ببیند دولت یازدهم تا چه میزان قادر خواهد بود مشکلات اقتصادی مردم را حل کند.

انتهای پیام

کد N210966