وزیر دفاع: ایجاد امنیت هزینه کمتری از جبران خسارات جنگ دارد

جنگ,وزارت دفاع,وزير دفاع,حسين دهقان,مين‌زدايي

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: امید داریم که همه جامعه بشری به پیامدهای ماندگار ناشی از جنگ توجه کنند و به این نتیجه برسند که وجود امنیت و ثبات، هزینه کمتری از جبران خسارات ناشی از جنگ دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار حسین دهقان صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم روز جهانی آگاهی از خطر مین با اشاره به اینکه "مردم برای تجاوز تصمیم نمی‌گیرند اما بیشترین صدمات تجاوز را مردم می‌بینند"، اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران که بر اساس اعتقادات اسلامی تشکیل شده است، به دنبال حفظ و استقرار صلح، ثبات، ‌امنیت و ایجاد فضای امن برای آحاد بشری است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران پیام دین اسلام را که همان رفاه، آسایش، امنیت، صلح، ثبات، همزیستی و توسعه محبت است، دنبال می‌کند.

دهقان با بیان اینکه "تاریخ گواه این است که ملت ما هیچگاه چشم طمعی به منابع دیگران نداشته است"، خاطرنشان کرد: با این وجود پس از پیروزی انقلاب اسلامی دخالت بیگانگان موجب ایجاد فضای ناامن در مناطق مرزی شد و پس از آن هم جنگ تحمیلی بر ملت ما تحمیل گشت اما ملت به مدت هشت سال و در مقابل تجاوز ایستادگی کرد و با اتکا به داشته‌های خود تجاوز را دفع کرد. با این وجود آثار و پیامدهای جنگ در کشور ما هنوز وجود دارد و مناطق زیادی از کشور به مین آلوده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین با بیان اینکه "پس از پایان جنگ تلاش زیادی برای پاکسازی مناطق آلوده انجام شد"، گفت: با این حال، به دلایلی مثل کمبود تجهیزات و فناوری، مشکل زمین و تغییرات آن در مناطق آلوده و‌ نبود نقشه‌های خاص از مناطق آلوده، کار پاکسازی با مشکلاتی مواجه شد.

وی همچنین گفت: توقع ما این بود که پس از جنگ، نهادهای بین‌المللی بصورت داوطلبانه و با نگاه بشردوستانه به کمک بیایند اما به دلایل سیاسی این اتفاق نیفتاد و حتی آنها ما را از جعبه‌های نرم‌افزاری نیز محروم کردند.

دهقان در پایان با بیان اینکه "کمتر از 28 هزار هکتار از مناطق آلوده به مین در کشور باقیمانده است"، گفت: آرزوی ما ایجاد جهانی عاری از خشونت، تجاوز، زورگویی و هر نوع اقدام علیه بشر است.

انتهای پیام

کد N210942