پیام رئیس جمهور در مراسم روز جهانی خطر مین/

ایران پشتیبان و حمایت کننده اقدامات ملی و منطقه ای برای پاکسازی مناطق آلوده به مین است

نیروهای مسلح

رئیس جمهور در پیامی به مراسم روز جهانی آگاهی از خطر مین گفت: ایران پشتیبان و حمایت کننده اقدامات ملی و منطقه ای برای پاکسازی مناطق آلوده به این گونه مهمات است

به گزارش خبرگزار مهر؛ حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه ویژه روز جهانی آگاهی از خطر مین پیامی را صادر کرد که این پیام توسط مجری برنامه قرائت شد و متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

صلح و صفا از جمله آرزوهای دیرینه بشر در طول تاریخ حیات می باشد، این موضوعی است که همواره از سوی انسانها و دولتهای متجاوز مورد تهدید قرار گرفته است بدیهی است بیداد جنگ و درگیری مسلحانه موجب به کارگیری خشونت از جمله با طریق جنگ افزارهای خشن می گردد. هر چند دستیابی به تسلیحات متعارف برای مقابله با تهدیدهای احتمالی و نیز ایجاد بازدارندگی در مقابل دولتهای متجاوز و گروههای تروریستی ضروری است لیکن متأسفانه برخی از این تسهیلات نیز آثار وتبعاتی نیز فراتر از اهداف ترسیم شده دارند که از جمله این موارد مین میباشد.

کاربرد مین در درگیری‎ها نه تنها موجب باقی ماندن آنها در زمین، پس از درگیری می شود بلکه به تبع آن موجب مشکلات انسانی و زیست محیطی و اقتصادی در زمان صلح خواهد شد، جمهوری اسلامی ایران با الهام از تعالیم انسانی دین مبین اسلام همواره منادی صلح و ثبات و آرامش جامعه جهانی بوده است. و نیز از آنجایی که خود به دلیل هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق، در گسترش به مساحت حدود چهل و دوهزار کیلومتر مربع آلوده به مین مهمات خوشه‎ای و مواد منفجره باقیمانده از جنگ شده است.

پشتیبان و حمایت کننده اقدامات ملی و منطقه‎ای بین المللی در حوزه پاکسازی مناطق آلوده به این گونه مهمات می‎باشد و در این زمینه که مسئولیتهای بین المللی مربوط و نیز کلیه کشورها تأکید دارد.

از همین روی جمهوری اسلامی ایران راهکار مقابله با مشکل مین را نه مختص محدود کردن استفاده از مین و یا ممنوع کردن انواعی از مین بلکه در ایجاد جهانی عاری از خشونت و افراط گرائی مطابق با اصول منشور ملل متحد از جمله توسعه روابط دوستانه در بین الملل به همکاری بین المللی در حل مسائل بین المللی بر مبنای احترام به اصل تساوی حقوق ملل می داند . لذا معتقدیم جامعه جهانی می‎بایست تلاش خویش را در جهت حذف علت العلل ایجاد درگیری‎های مسلحانه و در رأس، محدود کردن کشورهای قدرتمند در دخالت در امور داخلی دیگر کشورها به هر نحوی و نیز ممنوعیت استفاده از زور و تهدید به زور در روابط میان کشورها متمرکز نماید.

با توجه به وجود چهل و دو  هزار کیلومتر مربع مناطق آلوده به مین مهمات خوشه‎ای و مواد منفجره باقیمانده در جنگ و کاشت حدود شانزده میلیون مین در خاک جمهوری اسلامی لازم می دانم از فعالیت دست‎اندرکاران مین گذاری جمهوری اسلامی ایران که با ایثار و اخلاص خالصانه همت و تلاش خویش را در جهت پاکسازی مناطق آلوده به مین مهمات خوشه ای و مواد منفجره متمرکز نموده اند تقدیر و تشکر کنم، ضمن تأکید بر اتمام پاکسازی اولیه مناطق آلوده و ادامه پاکسازی تکمیلی امیدوارم برگذاری چنین مراسمی موجبات افزایش همکاری‎های منطقه ای و بین المللی و تسریع در حل مشکل مناطق آلوده در جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها گردد.

لذا اعلام می نمایم جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تجربیات طرح شده در این زمینه را در جهت تسریع پاکسازی مناطق آلوده در اختیار دیگر کشورها قرار دهد به امید آن روز که خشونت استفاده از مین و تهدید به مین از روابط انسانی رخت بربسته، و انس و الفت و محبت و همدلی و همیاری جایگزین گردد.