تصویب قانون منع ورود ابوطالبی به آمریکا در سنای آمریکا

سیاسی

مجلس سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که به دولت باراک اوباما اجازه می‌دهد مانع از ورود حمید ابوطالبی به سازمان ملل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به موجب این قانون که به طور غیرمنتظره از سوی تمام نمایندگان سنا مورد موافقت قرار گرفت، دولت آمریکا اجازه دارد مانع از ورود نمایندگان کشورهایی که آنها را تروریسم می‌خواند به سازمان ملل شود.

براساس گزارش شبکه خبری سی‌ان ان این قانون در حقیقت با هدف مقابله با ایران به دلیل انتخاب حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل تصویب شده است.

گفته می‌شود حمید ابوطالبی یکی از اعضای گروهی است که در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران در سال 1979 میلادی و گروگان‌گیری شهروندان آمریکایی مشارکت داشته است.

سناتور تد کروز در گفت‌وگو با این شبکه خبری در اظهاراتی بی‌اساس حمید ابوطالبی را تروریست خواند و گفت که وی یکی از کسانی است که در ماجرای گروگان‌گیری شهروندان آمریکا در تهران دست داشته است. از این رو انتخاب وی با هدف اهانت به آمریکا انجام شده است.

پیشتر چند سناتور آمریکایی در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما رییس جمهور آمریکا از وی خواسته بودند که تا مانع از صدور روادید برای حمید ابوطالبی شود.

این در حالی است که آمریکا طبق توافقش با سازمان ملل به عنوان میزبان موظف است به تمام نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل برای حضور در این کشور روادید صادر کنند.

سناتور کروز در این گفت‌وگو ضمن اشاره به این توافق گفت: براساس این معاهده حتی اگر طالبان افغانستان اسامه بن‌لادن را به عنوان نماینده خود در سازمان ملل معرفی می‌کرد ما موظف بودیم به وی اجازه ورود به آمریکا را دهیم و برای وی ویزا صادر کنیم.

حمید ابوطالبی که پیش از این به عنوان سفیر ایران در استرالیا، بلژیک‌،‌ایتالیا و اتحادیه اروپا فعالیت می‌کرده است این اتهامات را رد کرده و گفت که در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی وی تنها مترجم آمریکایی‌ها بوده و در ماجرای اشغال سفارت دخالتی نداشته است.

یک مقام آمریکایی گفته است وزارت امور خارجه تاکنون درخصوص صدور ویزا برای حمید ابوطالبی اقدامی نکرده است و مشخص نیست که به درخواست سناتورها برای عدم صدور ویزا پاسخ خواهد داد یا خیر.

انتهای پیام

کد N210802