روز ملی فناوری هسته ای/

حقیقت پور: دانش بومی هسته ای ما را از وابستگی به زورگویان مستغنی کرد/ دستاورد های هسته ای حفظ شود

مجلس

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی گفت: دانشمندان جوان، متعهد و جهادی کشورمان با بومی سازی دانش هسته ای ما را از وابستگی به کشورهای زورگو مستغنی کردند.

منصور حقیقت پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اشاره به 20 فروردین و روز ملی فن آوری هسته ای گفت: تلاش های هسته ای یک پایه گذاری علمی است که ممکن است بهره برداری از دستاوردهای آن بیش از ده سال به طول بینجامد بنابراین نباید همین امروز منتظر دستاورد اقداماتی باشیم که طی 6 ماه گذشته در عرصه هسته ای صورت گرفته است.

وی افزود: افتخار ما در این عرصه این است که دانشمندان جوان کشورمان توانستند ما را از اینکه دستمان در بحث هسته ای به سمت بیگانگان دراز باشد مستغنی کنند، توانستد این دانش را بومی کرده و کشور را از وابستگی به کشورهای زورگو رها شوند که شاید این دستاورد فرآیند سالها تلاش و ممارست بوده و در سال های اخیر به ثمر نشسته است.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین ادامه داد: ما به وجود دانشمندان جوان، متعهد و جهای که در عرصه هسته ای کشور را به استقلال رساندند افتخار می کنیم.

حقیقت پور با اشاره به اینکه دور جدید مذاکرات هسته ای در وین گفت: دستاوردهای هسته ای و خطوط قرمز ما باید محفوظ باشد و اجازه ندهیم در جریان مذاکرات به این خطوط قرمز آسیبی برسد.

وی افزود: باید از غنی سازی در سطوح مختلف، استفاده از سانتریفیوژ ها نسل جدید به تعداد مکفی برای تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای بهره مند باشیم و تیم مذاکره کننده در جریان توافقات خود این منافع را که به خاطر آن ها سالیان سال تلاش کرده و شهید دادیم در نظر داشته باشند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی در پایان خاطرنشان کرد: در برنامه های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی سرکشی از تجهیزات هسته ای به طو مستمر وجود دارد.