تردید در توان چین برای ردیابی هواپیمای گمشده مالزیایی

چین,مالزی

پکن - ایرنا - در پی اعلام چین مبنی بر دریافت علایمی از هواپیمای مالزیایی گمشده در اعماق جنوب اقیانوس هند بسیاری از مطبوعات و کارشناسان این کشور در باره توان چین در این خصوص تردید کردند.

به گزارش ایرنا، کارشناسان و رسانه های چین روز سه شنبه در مطالبی به میزان توان این کشور در ردیابی هواپیمای مالزی در اعماق اقیانوس هند پرداختند و خاطر نشان کردند که هنوز معلوم نیست اصلا این علایم دریافت شده از سوی کشتی های چین ربطی به این هواپیما داشته باشد که از یک ماه پیش با 239 سرنشین ناپدید شده است.

چین روزهای جمعه و شنبه مدعی شد یک کشتی این کشور که در عملیات جستجو برای یافتن پرواز ام.اچ 370 شرکت دارد سیگنال های احتمالی از جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ ناپدیدشده مالزی از مناطق جنوبی اقیانوس هند دریافت کرده است.

برای دریافت سیگنال های جعبه سیاه از دستگاه موسوم به پینگر استفاده می شود. این دستگاه قادر است ارتعاشات ارسالی از جعبه سیاه پرواز را دریافت و حدود محل وجود جعبه سیاه را در سطح دریا تشخیص دهد.

کارشناسان چینی می گویند که چین در این زمینه بسیار عقب تر از شماری از کشورهای پیشرفته جهان است و باید برای دستیابی به فن آوری های پیشرفته برای چنین عملیاتی سرمایه گذاری کند.

روزنامه چاینا دیلی نوشت: بعید به نظر می رسد تجهیزات چین بتواند از عمق چهار هزار و 500 متری دریا علایم جعبه سیاه این پرواز را دریافت کند.

تارنمای چاینا ارگ نیز نوشت: باید تجزیه و تحلیل روی داده های بدست آمده انجام شود تا بتوان قاطعانه گفت علایم مربوط به جعبه سیاه این هواپیما است.

چویی ای جیانگ کارشناس امور دریاها در چین نیز گفت: هنوز راه زیادی برای این کشور باقی است تا بتواند در عملیات جستجو و نجات توان واقعی خود را نشان دهد.

وی گفت که چین به تجهیزات و سرمایه گذاری های بیشتری نیاز دارد .

مطبوعات چین همچنین گزارش کردند که نیروی دریایی و کشتی های این کشور فاقد تجهیزات لازم برای انتقال بالگرد هستند و کشتی های چینی عمدتا یک بالگرد را برای عملیات همراه دارند در صورتی که کشورهایی نظیر استرالیا و آمریکا به مراتب قوی تر از چین عمل می کنند.

آساق ** 2100 ** 1611
کد N210520