گفت‌وگوی تلفنی کری و لاوروف / واشنگتن: تحولات اوکراین را زیر نظر داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود اعلام کرد، واشنگتن به دقت تحولات شهرهای مختلف اوکراین را زیر نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه تلویزیونی سی.ان.ان، جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا این پیام را به سرگئی لاوروف، همتای روس خود رسانده است که آمریکا به دقت تحولات 24 ساعت گذشته را در خارکف، دونتسک، لوهانسک و ماریوپول با نگرانی عمده دنبال می‌کند و از نگاه این کشور، این‌ها همه تحولاتی نیستند که به صورت همزمان شروع شده باشند.

وی تصریح کرد، به نظر می رسد این تحولات، پویشی به دقت هماهنگ شده با حمایت روسیه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین به بازداشت اخیر چند مامور اطلاعاتی روسیه در اوکراین اشاره کرد و گفت، مقامات بلندپایه این کشور به همه این شهرها اعزام شده‌اند تا برای تخلیه ساختمان‌های دولتی و کاستن از تنش‌ها گفت‌وگو کنند.

ساکی گفت، آمریکا همچنین از روسیه خواسته تا به صورت رسمی و علنی عملکرد جدایی‌طلبان، خرابکاران و تحریک‌کنندگان را محکوم کند و خواستار کاستن از تنش‌ها شود و از همه گروه‌ها بخواهد از هرگونه اقدام تنش‌ساز خودداری کنند.

وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا تلفنی درباره برخی مسایل مهم مشترک برای دو کشور به خصوص بحران اوکراین گفت‌وگو کردند.

سرگئی لاوروف در گفت‌وگوی تلفنی با جان کری بر ضرورت اجرای اصلاحات قانونی شفاف و عمیق در اوکراین با مشارکت همه گروه های سیاسی فعال در این کشور تأکید کرد.

کرملین در بیانیه‌ای بر اهمیت گفت‌وگوها برای فدرالی شدن اوکراین و عدم شرکت کی‌یف در پیمان‌های منطقه‌ای تأکید کرد.

در همین حال، روسیه از دولت اوکراین خواست از وارد کردن اتهامات بی‌اساس به مسکو دست بردارد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: طرح اتهام علیه روسیه و مسئول دانستن مسکو در همه ناآرامی‌هایی که درحال حاضر در اوکراین رخ می‌دهد، باید متوقف شود.

انتهای پیام

کد N210457