دهقانی: رژیم صهیونیستی تنها مانع تحقق طرح خاور میانه عاری از سلاح هسته ای است

خلع سلاح

سفیر جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی تنها مانع اصلی تحقق طرح خاورمیانه ای عاری از سلاح های هسته ای است، خواستار محو کامل زرادخانه هسته ای این رژیم و پیوستن بی قید و شرط آن به معاهده ان.پی.تی شد.

به گزارش ایرنا غلامحسین دهقانی سفیر کشورمان در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نشست سالانه کمیسیون خلع سلاح این سازمان طی سخنانی ضمن تاکید بر ضرورت تسریع تلاشهای جهانی در خصوص ایجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای، اظهار داشت : نشست عالیرتبه مجمع عمومی در خصوص خلع سلاح هسته ای در شهریور ماه گذشته شرایط مساعدی را برای ثمر بخش بودن این تلاشها فراهم کرده است.

وی با اشاره به حمایت گسترده کشورهای مختلف جهان از موضوع خلع سلاح هسته ای در نشست مذکور، تصریح کرد این حمایت همه جانبه نشان می دهد که مطالبات در خصوص خلع سلاح هسته ای تا چه اندازه قوی و ریشه دار است و این موضوع همچنان نخستین اولویت جامعه جهانی محسوب می شود.

دهقانی با اشاره به تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال گذشته در خصوص خلع سلاح هسته ای که توسط جنبش عدم تعهد ارائه شده و در بردارنده پیشنهادهای دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در این خصوص بود ، اظهار داشت این طرح سه بندی بهترین روش برای عاری سازی جهان از سلاح های هسته ای می باشد.

وی با اشاره به برخی چالش ها در این زمینه گفت : فقدان اراده سیاسی از سوی برخی دولت ها مانع تحقق ایجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای است و کمیسیون خلع سلاح برای رفع این مانع وظیفه ای خطیر و مهم بر عهده دارد.

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت به رغم خواست جامعه جهانی برای عاری سازی جهان از سلاح های هسته ای همچنان شاهد مواضع بدون انعطاف برخی از اعضا بویژه کشورهای هسته ای در مقابل تحقق این طرح هستیم.

دهقانی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران بار دیگر از کشورهای دارنده سلاح های هسته ای می خواهد که به خواست جامعه جهانی احترام گذاشته و به مسوولیت های خود برای تحقق جهان عاری از سلاح های هسته ای عمل کنند.

وی با اشاره به برنامه برخی از کشورهای دارنده سلاح های هسته ای برای کاهش زرادخانه های هسته ای خود یادآور شد که نابودی محدود سلاح های هسته ای به هیچ وجه اهداف طرح جهان بدون سلاح های هسته ای را محقق نخواهد کرد.

وی بر تحقق حق مسلم کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید نمود و افزود کشورها دارای حق ذاتی برای برخورداری از چرخه کامل ملی سوخت هسته ای و نیز دسترسی کامل به فن آوری و مواد و تجهیزات هسته ای در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می باشند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با یادآوری این مطلب که رژیم صهیونیستی مانع از برگزاری کنفرانس خاورمیانه ای بدون سلاح های هسته ای در سال 2012 شد، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر اصلی این منطقه، همچنان به تلاش های مجدانه خود برای تحقق خاورمیانه ای عاری از سلاح های هسته ای ادامه خواهد داد. دهقانی تاکید کرد به همین منظور اسرائیل باید وادار شود هم در کنفرانس مربوطه شرکت کند و هم علاوه بر پیوستن به پیمان عدم اشاعه هسته ای، تمامی تاسیسات هسته ای خود را تحت پادمانهای آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار دهد.

اروپام 1908
کد N210444