مشارکت 60درصدی هندی ها در اولین روز انتخابات

هند,انتخابات

دهلی نو - ایرنا - منابع رسمی هند عصر روز دوشنبه از مشارکت 60درصدی مردم در اولین روز از برگزاری مرحله نخست انتخابات مجلس عوام (لوک سابا) خبر دادند.

به گزارش ایرنا، اولین مرحله از انتخابات مجلس عوام هند در ایالت آسام و بخشی از ایالت تریپورا در شمال شرق این کشور آغاز شد .

در همین حال پلیس محلی اعلام کرد با آغاز رای گیری در ایالت آسام پنج نفر در مراکز مختلف رای گیری بدلیل درگیری با پلیس زخمی شده اند.

نامزدهای حزب کنگره و بی جی پی از جمله رقبای اصلی این انتخابات هستند.

انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام هند (لوک سابا) با بیش از 814 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در سراسر این کشور تا 22 اردیبهشت و در 9 مرحله ادامه می یابد.

مردم هند دراین دوره از انتخابات که بزرگترین رویداد سیاسی این کشور به شمار می آید برای برگزیدن 543 نماینده مجلس عوام موسوم به لوک سابا به پای صندوق های رای خواهند رفت.

براساس برخی از نظرسنجی های انجام شده حزب مخالف بهارتیاجاناتا (بی جی پی) که از رقبای سرسخت حزب حاکم کنگره به شمار می رود پس از یک دهه دوباره به عرصه قدرت وارد خواهد شد.

نامزد اصلی حزب بی جی پی یعنی ˈ نارندرا مودی ˈ امید دارد بتواند خود را جانشین ˈمانموهان سینگ نخست وزیر فعلی هند از حزب کنگره کند.

یکی از ویژگی های این دوره از انتخابات هند که با بیش از 814 میلیون واجد شرایط بزرگترین انتخابات جهان نام گرفته استفاده از دستگاه های الکترونیکی جمع آوری رای در بیشتر حوزه ها است.

این در حالیست که برای نخستین بار نیز گزینه ˈهیچکدامˈ در برگه های رای انتخابات و دستگاه گنجانده شده تا اگر کسی به هیچ یک از نامزدها اعتماد نداشت ضمن شرکت در انتخابات از این گزینه استفاده کند.

بدین ترتیب رای دهندگان هندی می توانند با انتخاب گزینه ˈهیچکدام ˈ به هیچیک از نامزدها رای ندهند اما در انتخابات شرکت داشته باشند.

آساق ** 2163 ** 275 **
کد N210340