هاشمی رفسنجانی:

اختلاف باندی ارزش مخدوش کردن وحدت ملی را ندارد

سایر حوزه ها

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه غرب و شرق دنیای استکباری هیچ‌وقت راضی به وحدت کشورهای اسلامی نیست گفت: اگر مسلمانان با هم باشند، قوی‌ترین مجموعه در سازمان‌های بین‌المللی خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار محسن رضایی، معاونان، روسا و دبیران کمیسیون‌ها و جمعی از کارکنان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، انقلاب اسلامی را حجت خدا در زمان ما دانست و گفت: در این انقلاب، اختلافات باندی آن‌قدر ارزش ندارد که وحدت ملی را مخدوش کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان تفاوت‌های انتقادات مصلحانه و اختلافات سلیقه‌ای با تنازعات کینه‌جویانه، گفت: در تاریخ اسلام مقاطع فراوانی داریم که کینه‌جویان با ادعای دفاع از دین اسلام، هم زمینه سوء استفاده دشمنان را فراهم می‌کنند و هم مسلمانان را به جان هم می‌اندازند.

وی با یادآوری جایگاه علمی و فقاهتی آیت‌الله العظمی بروجردی در حوزه علمیه قم، گفت: آن علامه دهر که استاد مراجع فعلی و سابق ما بودند، در کلاس‌های درس همگان را از دامن زدن به اختلافات مذهبی پرهیز می‌دادند.

هاشمی رفسنجانی افزود: آیت‌الله بروجردی خلافت و حجیت ائمه معصوم را دو مسئله شیعیان با اهل سنت می‌دانست و برای خلافت تأکید می‌کرد که دامن زدن به یک مسئله تاریخی چه دردی را دوا می‌کند و برای حجیت ائمه (ع) نیز دارالتقریب را تأسیس کرده بودند که کارهای ایشان و شیخ شلتوت باید سرمشق علمای شیعه و سنی در همه زمان‌ها باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبریک آزادی سربازان مرزبان ایرانی به تشریح چرایی و چگونگی ربوده شدن آنها و دل‌نگرانی‌های همه ایرانیان در ایام نوروز پرداخت و گفت: چرا باید امت و ملتی که دین، کتاب و کشور مشترک دارند، بگذارند عده‌ای تندرو برداشت‌های غلط خود از دین و مذهب را به اسم اسلام معرفی و بر اساس آن اقدامات خصمانه کنند؟

هاشمی رفسنجانی با ستایش از نقش علمای اهل سنت، در این ماجرا، گفت: این تلاش ها در راستای عمل به بیانات قرآن کریم است که مسلمانان را دعوت به وحدت می‌کند.

وی با بیان مستنداتی از حضور جوانان اهل سنت در 8 سال دفاع مقدس و تقدیم شهدای گرانقدر به انقلاب اسلامی گفت: همدلی و همکاری اهل سنت و شیعیان ایران می‌توانست الگویی برای همه جوامع مسلمان باشد که بعضی از تندروهای دو طرف خواسته یا ناخواسته دارند آب را به نفع دشمنان اسلام گل‌آلود می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که «غرب و شرق دنیای استکباری هیچ‌وقت راضی به وحدت کشورهای اسلامی نیست» به امکانات بالقوه و بالفعل  ویژگی‌های جغرافیایی، منابع سرشار و جمعیت 7/1 میلیاردی مسلمانان در دنیا اشاره کرد و گفت: اگر مسلمانان با هم باشند، قوی‌ترین مجموعه در سازمان‌های بین‌المللی خواهند بود.

در آغاز این دیدار دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی با تبریک سال نو، به بیان دیدگاه‌های خویش درباره مسایل داخلی، منطقه‌ای و جهان اسلام پرداخت و سپس آقایان واعظی و سلیم آبادی گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های کمیسیون‌ها و دبیرخانه مجمع تشخیص در سال جدید ارائه کردند.

در ادامه دیدارهای نوروزی مسؤولین کشوری و لشکری، پیش از ظهر امروز هم وزیر ورزش و جوانان، گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس و معاونان کتابخانه ملی، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر تهران، رئیس و معاونین مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، جمعی از روحانیون و مسؤولین و روسای نهادها و سازمان‌های مختلف از بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی، با  هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدارهای جداگانه، با تبریک سال نو و آزادی مرزبانان ایرانی، بر لزوم تقویت وحدت همه اقوام و پیروان ادیان و مذاهب در ایران اسلامی تأکید کرد و گفت: جغرافیای ایران در طول تاریخ زیستگاه مسالمت آمیز همه ایرانیان بوده و خواهد بود و کسی حق ندارد به بهانه‌های دینی، قومی و مذهبی، امنیت اجتماعی دیگران را مخدوش کند.

هاشمی رفسنجانی درباره نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری، فرهنگ را عصاره ملت‌ها و فهم معارف دین اسلام دانست و با برشمردن مواردی از بایدها و نبایدهای اخلاقی، گفت: فرهنگ که ریشه در اخلاقیات اسلامی و انسانی دارد، با ظاهرسازی، شعار و حتی زور نهادینه نمی شود، بلکه خاستگاه آن باور و عقاید مردم است که اگر به آن برسند، برای ماندگاری آن تلاش می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز نارضایتی از نگاه باندی و جناحی بعضی از گروه‌ها به منافع ملی، گفت: همه دم از دفاع از اسلام، انقلاب اسلامی و ایران می‌زنند، امّا در مسایل جزئی چنان بر طبل اختلاف با دیگران می‌کوبند که گویی هیچ وجه مشترکی با هم ندارند.

وی افزود: هر جناحی که فکر میکند می‌تواند با افکار انحصاری کشور را اداره کند، اشتباه می‌کند.

هاشمی رفسنجانی، جمهوری اسلامی را تجربه خوبی برای مکتب اسلام و مذهب تشیّع در معرفی کارآمدی دین در اداره جامعه دانست و گفت: در چنین نظامی مردم نباید احساس کنند در زندگی شخصی آنها تجسس می‌شود و یا شیشه خرده در نان آنان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون اساسی را میثاق ملی همه ایرانیان خواند و گفت: بندبند اصول قانون اساسی بر کرامت انسانها، آزادی مردم و حقوق شهروندی تأکید دارد و هر کس که مسؤول می‌شود، باید تلاش نماید تا ایران به عظمتی که استحقاق مردم آن است، برسد.

 هاشمی رفسنجانی همدلی و وحدت را رمز پیروزی مردم مبارز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دانست وگفت: الان هم تداوم انقلاب و حفظ دستاوردهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن در سایه وحدت همه اقشار مردم است.

در آغاز هریک از دیدارها، مسؤولین با تبریک سال نو، به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان‌ها و نهادهای متبوع خویش پرداختند.