آیت الله هاشمی رفسنجانی:

در انقلاب اسلامی، اختلافات باندی آنقدر ارزش ندارد كه وحدت ملی را مخدوش نماییم

سیاست داخلی,آیت الله هاشمی رفسنجانی

در تاریخ اسلام مقاطع فراوانی داریم كه كینه ­جویان با ادعای دفاع از دین اسلام، هم زمینه سوء استفاده دشمنان را فراهم می­كنند و هم مسلمانان را به جان هم می‌­اندازند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: چرا باید امت و ملتی كه دین، كتاب و كشور مشترك دارند، بگذارند عده­‌ای تندرو برداشت­‌های غلط خود از دین و مذهب را به اسم اسلام معرفی و بر اساس آن اقدامات خصمانه كنند؟

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار محسن رضایی، معاونان، روسا و دبیران كمیسیون­‌ها و جمعی از كاركنان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، انقلاب اسلامی را حجت خدا در زمان ما دانست و گفت: در این انقلاب، اختلافات باندی آن­قدر ارزش ندارد كه وحدت ملی را مخدوش نماییم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان تفاوت­های انتقادات مصلحانه و اختلافات سلیقه‌­ای با تنازعات كینه­ جویانه، گفت: در تاریخ اسلام مقاطع فراوانی داریم كه كینه ­جویان با ادعای دفاع از دین اسلام، هم زمینه سوء استفاده دشمنان را فراهم می­كنند و هم مسلمانان را به جان هم می­اندازند.

وی با یادآوری جایگاه علمی و فقاهتی آیت ­الله العظمی بروجردی در حوزه علمیه قم، گفت: آن علامه دهر كه استاد مراجع فعلی و سابق ما بودند، در كلاس­های درس همگان را از دامن زدن به اختلافات مذهبی پرهیز می­دادند.

آیت­الله هاشمی رفسنجانی افزود: آیت ­الله بروجردی خلافت و حجیت ائمه معصوم را دو مسئله شیعیان با اهل سنت می­دانست و برای خلافت تأكید می­كرد كه دامن زدن به یك مسئله تاریخی چه دردی را دوا می­كند و برای حجیت ائمه (ع) نیز دارالتقریب را تأسیس كرده بودند كه كارهای ایشان و شیخ شلتوت باید سرمشق علمای شیعه و سنی در همه زمان­­ها باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تبریك آزادی سربازان مرزبان ایرانی به تشریح چرایی و چگونگی ربوده شدن آنها و دل­نگرانی­های همه ایرانیان در ایام نوروز پرداخت و گفت: چرا باید امت و ملتی كه دین، كتاب و كشور مشترك دارند، بگذارند عده­‌ای تندرو برداشت­‌های غلط خود از دین و مذهب را به اسم اسلام معرفی و بر اساس آن اقدامات خصمانه كنند؟

آیت ­الله هاشمی رفسنجانی با ستایش از نقش علمای اهل سنت، در این ماجرا، گفت: این تلاش­‌ها در راستای عمل به بیانات قرآن كریم است كه مسلمانان را دعوت به وحدت می­‌نماید.

وی با بیان مستنداتی از حضور جوانان اهل سنت در 8 سال دفاع مقدس و تقدیم شهدای گرانقدر به انقلاب اسلامی گفت: همدلی و همكاری اهل سنت و شیعیان ایران می­‌توانست الگویی برای همه جوامع مسلمان باشد كه بعضی از تندروهای دو طرف خواسته یا ناخواسته دارند آب را به نفع دشمنان اسلام گل ­آلود می‌­­كنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأكید بر این نكته كه «غرب و شرق دنیای استكباری هیچ ­وقت راضی به وحدت كشورهای اسلامی نیست» به امكانات بالقوه و بالفعل ویژگی­‌های جغرافیایی، منابع سرشار و جمعیت 7/1 میلیاردی مسلمانان در دنیا اشاره كرد و گفت: اگر مسلمانان با هم باشند، قوی­ترین مجموعه در سازمان­‌های بین­‌المللی خواهند بود.

در آغاز این دیدار  محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی با تبریك سال نو، به بیان دیدگاه­های خویش درباره مسایل داخلی، منطقه­ای و جهان اسلام پرداخت و سپس آقایان واعظی و سلیم آبادی گزارشی از فعالیت­ها و برنامه­های كمیسیون­ها و دبیرخانه مجمع تشخیص در سال جدید ارائه كردند.

کد N210218