5 پیشنهاد در پی آزادی مرزبانان

سیاسی

کوروش شجاعی طی یادداشتی در روزنامه خراسان با اشاره به آزادی مرزبانان ایرانی، 5 پیشنهاد را مطرح کرده است.

به گزارش ایسنا، این پیشنهادات به شرح زیر است:

«۱ - دولت پاکستان باید ضمن عذرخواهی رسمی از دولت و مردم کشور ما به خاطر فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک کشورش، تضمین عملی برای جلوگیری از این گونه فعالیت‌ها علیه مردم و مرزبانان کشورمان بدهد و به لحاظ قانونی و حقوق بین‌الملل و رعایت موارد انسانی و حسن همجواری باید متعهد شود که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از اتفاقات مشابه این‌چنینی انجام دهد.

۲ - اگر تذکرات، رایزنی‌ها و روش‌های دیپلماسی پاسخ مناسب و شایسته را برای جلوگیری از تکرار عملیات تروریستی چنین جنایت‌هایی از داخل خاک پاکستان علیه نیروهای مرزی ندهد، این حق کشور ماست که اقدامات موثر و بازدارنده برای کنترل، مهار و سرکوب اقدامات تروریستی را در مناطق مرزی و حتی در مناطقی از خاک پاکستان که به محل فعالیت‌های تروریستی تبدیل شده و از قرار معلوم دولت پاکستان یا اراده کنترل یا توان مهار آن را ندارد در دستور کار خود قرار دهد تا چشم فتنه کور شود و از این پس هیچ آدمکش و تروریستی سودای تجاوز به حریم وطن و شبیخون زدن به مناطق مرزی و مرزبانان کشور عزیزمان را نداشته باشد.

۳ - روشن است که امنیت و استقلال کشورمان از برترین امتیازات ایران عزیز در منطقه و جهان است و به هیچ عنوان هیچ گروه تروریستی نباید سودای خدشه‌دار کردن این امنیت بی‌بدیل در این منطقه ناامن را در سر بپروراند. پس مبارزه قاطع، موثر و بازدارنده با اشرار و گروهک‌های تروریستی باید بیش از پیش در دستور کار مسئولان قرار گیرد. در این راستا جلب مشارکت حداکثری مردم و معتمدان و ریش‌سفیدانی که در آزادی ۴ مرزبان عزیز کشورمان نیز موثر بوده باید بیشتر از گذشته برای تحکیم امنیت وجهه همت مسئولان ملی و خصوصا محلی و بومی نقاط مرزی کشورمان قرار گیرد.

۴ - پرواضح است که سیستم مرزبانی کشورمان باید به لحاظ برخورداری از تجهیزات و امکانات پیشرفته، به‌روز و کارآمد، انگیزه بیشتر و قوی‌تر نیروها، آموزش‌های بیشتر و فنی‌تر، توان عملیاتی قوی‌تر و سریع‌تر، قدرت آفندی و پدافندی دقیق‌تر و پرسرعت‌تر و رعایت دقیق‌تر نکات اطلاعاتی و امنیتی برای جلوگیری از غافلگیر شدن و شبیخون خوردن، بیش از اینها مورد توجه دولتمردان و قانونگذاران قرار گیرد زیرا کمترین سهل‌انگاری و کم‌توجهی در ارتباط با مسائل امنیتی و مرزبانی می‌تواند خسارت‌ها و تبعات بس سنگین و خطرناک و گاه جبران‌ناپذیری را برای مردم و کشور به دنبال داشته باشد. شک نداریم که تجهیزات و امکانات مرزبانی تناسب چندانی با مأموریت خطیر دلاورمردان مستقر در مرزهای میهنمان ندارد. این امری کاملا روشن است که می‌توان و باید جلوی ولخرجی‌ها، ریخت و پاش‌ها و اسراف‌های فراوانی را که در کشور می‌شود، گرفت و آن را صرف سرمایه‌گذاری در تحکیم و تداوم امنیت کشور و بستن کامل دست و پای اشرار و تروریست‌ها کرد.

۵ - افزون بر اینها می‌توان برای نیروهای مرزبانی به خاطر وظیفه بسیار خطیری که بر عهده دارند، حقوق، مزایا و تسهیلات خاص قائل شد و علاوه بر افزایش نیروهای کادر و امکانات و تجهیزات پیشرفته، برای سربازان مرزبانی نیز ضمن آموزش‌های ویژه، امتیازات و تسهیلات ویژه نیز در نظر گرفت. افزایش میزان مرخصی، پرداخت حقوق و حتی کاهش مدت خدمت سربازی برای سربازانی که در مناطق مرزی و عملیاتی خدمت می‌کنند می‌تواند در دستور کار و تصمیم‌سازی مسئولان قرار گیرد. امنیت مرزبانی و اهمیت امنیت مرزهای کشور و کور کردن چشم فتنه اشرار و تروریست‌ها آنچنان حائز اهمیت است که حتی شاید بتوان به این پیشنهاد اندیشید که مرزبانی به عنوان یک نیروی مستقل از نیروی انتظامی در خدمت امنیت کشور باشد.»

انتهای پیام

کد N210033