آیت‌الله اراکی:

عدالت و رحمت، اساس نظام سیاسی هستند

مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: عدالت و رحمت، پایه‌های سنت تکوین الهی و اساس نظام سیاسی هستند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: عدالت و رحمت، پایه‌های سنت تکوین الهی و اساس نظام سیاسی هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در مراسم افتتاحیه نشست بین‌المللی" توسعه علوم فقهی" در مسقط عمان، طی سخنرانی تحت عنوان "عدالت و رحمت و آثار فقهی آنها" به بررسی صفات الهی مانند عدالت، رحمانیت، رحیمیت و آثار تکوینی و تشریعی آنها بر اساس مفاهیم فقه اسلامی با استدلال به آیات قرآنی پرداخت.

وی عدالت و رحمت را پایه‌های سنت تکوین الهی و اساس نظام سیاسی اسلامی دانست و گفت: عدالت همچنین پایه و اساس سایر نظام‌های اسلامی که خداوند بر اداره جامعه بشری و هدایت آن به سوی کمال مطلوب تشریع کرده، می‌باشد و آسمان‌ها و زمین به فرموده خداوند متعال به وسیله‌ی عدل برپا می‌شود.

وی با اشاره به آیات قرآن ادامه داد: رسالت انبیا و مرسلین و همچنین رسالت حضرت محمد (ص) نیز بر اساس عدل خداوندی بوده است.

دبیر کل مجمع، در ادامه سخنان خود، رحمت را صفتی برای خداوند دانست که به وسیله‌ی آن، خلق و جهانیان را آفریده و با قدرت خویش نور وجود را بر اشیاء تابانده و این گونه رحمت خداوندی همه چیز را فراگرفته است.

اراکی، رحمان و رحیم را نیز از صفات الهی دانست و افزود: رحمانیت شامل عالم وجود از زمان خلقت تا انتهای آن می‌شود، اما رحیم صفت ذاتی خداوند است که شامل رحمت خاص او می‌شود و فضل بزرگ و بی پایانی در آن وجود دارد. در واقع می‌توان گفت رحمت رحمانی، صفتی جامع میان عدالت و رحمت رحیمی است. زیرا با عدالت، رحمانیت خداوند در مورد زیان کاران و کسانی که از دعوت خداوند روی گردان شده‌اند متجلی می‌شود. لذا رحمت رحمانیت در مورد عدالت در برابر دشمنان متجلی خواهد شد و رحمت رحیمیت در مورد هدایت مومنان به کمال مطلوب که اساس نظام تشریعی خداوند است، تجلی می‌یابد.

بر اساس این گزارش کنفرانس بین‌المللی توسعه علوم فقهی، روز یک‌شنبه 17 فروردین به مدت 4 روز و با هدف بررسی " نگاه فقه اسلامی به مشترکات انسانی و مصالح آنان" با حضور اندیشمندان و علمای برجسته کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران در عمان آغاز به کار کرد.

انتهای پیام

کد N209678