وال استریت ژورنال: بخش اعظم درآمدهای نفتی ایران هنوز بلوکه است

سیاسی

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد: ایران تاکنون نتوانسته است به بخش اعظم درآمدهای نفتی بلوکه شده خود در خارج از مرزهای این کشور که طبق توافق ژنو قرار بود آن را دریافت کند دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشت: این مساله می‌تواند یکی از پیچیدگی‌های پیش روی تلاش‌هایی باشد که قصد دارد به بن‌بست 10 ساله مساله هسته‌ای ایران پایان دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: دسترسی پیدا نکردن ایران به بخش اعظم درآمدهای نفتی بلوکه شده خود مساله‌ای است که ده‌ها دیپلمات و مقام ایرانی و غربی، بانک‌ها و حقوقدانان مطلع از این موضوع در رسانه‌ها به آن اذعان داشته‌اند.

وال‌استریت ژورنال هم‌چنین نوشت: حدود 10 میلیارد دلار حاصل از درآمد صادرات نفت ایران در کشورهای وارد کننده به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده‌اند که فشارهای زیادی بر اقتصاد ایران وارد کرده است. طبق توافق اولیه ایران و گروه 1+5 تنها قرار بود 4.2 میلیارد دلار از این پول آزاد شود.

یکی از مشکلاتی که باعث شده ایران نتواند به این درآمدهای بلوکه شده دست پیدا کند ترس بانک‌ها از نقض تحریم‌های اقتصادی آمریکا به ویژه در شرایطی است که نتیجه مذاکرات ایران و گروه 1+5 نامشخص است. اگر موسسات مالی و بانک‌ها این تحریم‌ها را نادیده بگیرند ممکن است از سوی نظام بانکداری آمریکا کنار گذاشته و حتی با جریمه‌های سنگین روبه‌رو شوند.

این در حالی است که برخی مقامات غربی ایران را در این جریان مقصر می‌دانند. آن‌ها می‌گویند که تهران برای تعیین چگونگی پرداخت این پول به ویژه مشخص کردن این که این پول به کجا باید فرستاده شود به کندی عمل کرده‌ است چون بانک‌ها برای آزاد کردن این پول به این اطلاعات نیاز دارند.

به گزارش وال استریت ژورنال مذاکرات ایران و گروه 1+5 هم اکنون در مرحله حساسی قرار دارد و بر دستیابی به توافق نهایی متمرکز شده است. کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا با توافق با ایران مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای شوند. این در حالی است ایران همواره تاکید دارد فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز و در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

وال استریت ژورنال هم‌چنین نوشت: اقتصاد ایران از زمان اجرایی شدن توافق اولیه‌اش با گروه 1+5 که در نوامبر سال گذشته به دست آمد به ثبات رسیده و درآمد نفتی ایران افزایش یافته است. از طرف دیگر کنگره آمریکا و کشورهای غربی نگرانند که کاهش تحریم‌ها و بهبود اقتصاد ایران فشارها بر تهران برای رسیدن به توافق نهایی را کم کند. تلاش ایران برای دسترسی به این پول بلوکه شده نشان می‌دهند که تحریم‌ها هنوز ابزاری قدرتمند برای فشار بر ایران هستند.

بنا بر اظهارات دیپلمات‌ها، آمریکا و دیگر دولت‌های غربی اخیرا برای تسریع روند آزادسازی درآمدهای ایران، بانک‌های بین‌المللی و ناظران آن‌ها را به تسهیل دسترسی ایران به دارایی‌هایش تشویق کرده‌اند. اما این تلاش‌ها تاکنون توانسته تنها تا حدی موفق باشد.

اولین قسط 550 میلیون دلاری درآمدهای نفتی ایران از یک بانک ژاپنی به بانک «بی‌سی‌پی» در سوییس منتقل شده است. وال‌استریت‌ژورنال مدعی شد این پول دست کم تا روز چهارشنبه هم‌چنان در این حساب مانده و از آن خارج نشده است.

سخنگوی این بانک از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده، اما ماریه آوت، سخنگوی وزارت امور اقتصادی سوییس تایید کرده که این مبلغ به حساب بانک بی‌سی‌پی واریز شده است.

این در حالی است که مقامات آمریکایی و غربی مدعی‌اند تمام تعهدات خود و هرآن چه برای تسهیل انتقال درآمدهای ایران به حساب‌های این کشور لازم است را انجام داده‌اند. با این وجود یک دیپلمات غربی گفت: موسسات مالی وقتی بحث ایران می‌شود، بسیار محتاط برخورد می‌کنند و پیش از انجام هرکاری می‌خواهند 1000 بار در مورد آن اطمینان کسب کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفته است کشورش به گروهی از بانک‌ها نامه‌هایی را ارسال کرده تا شرایط اعمال تحریم‌ بر مبادلات برای آن‌ها شفاف شده و نگرانی‌های‌شان برطرف شود. هم‌چنین در هفته‌های اخیر مقامات آمریکایی، اروپایی و ایرانی بحث‌هایی در این مورد با نهادهای ناظر و قانونگذار داشته‌اند.

به نوشته این روزنامه، یکی از نگرانی‌ها این است که ایران بخواهد از این درآمدها برای مواردی استفاده کند که مورد تایید آمریکا نیست. هم‌چنین مقامات این کشور بارها هشدار داده‌اند با کسانی که تحریم های باقیمانده را نقض می‌کنند برخورد خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N209630