جنگ لبنیات میان روسیه و اوکراین

اوکراین,جنگ شکلات و لبنیات

مسکو- ایرنا- در حالی که روابط اوکراین و روسیه به دلیل الحاق منطقه کریمه به خاک این کشور و حمایت مسکو از روس زبانان جدایی طلب مناطق جنوب شرق اوکراین تیره شده است، دو کشور به تحریم محصولات لبنیات و شکلات یکدیگر روی آورده اند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی سازمان نظارت بر مواد غذایی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: این سازمان واردات محصولات لبنی چند شرکت اوکراینی را به روسیه متوقف کرد.

این شرکت ها شامل ˈکارخانه پنیرسازی پریاتینˈ، شرکت ˈگادیچسیرˈ، ˈکارخانه شیر پاستوریزه زولوتونوشˈ ،ˈتخ مولپرومˈ و ˈروسˈ می باشند.

در گزارش روابط عمومی سازمان نظارت بر موادغذایی روسیه گفته شده است: محصولات تولیدی این مراکز تولیدی اوکراین با استانداردهای روسیه برای محصولات لبنیات مطابقت نمی کند.

گزارش حاکی است: این سازمان اطلاعات مربوط به منع واردات محصولات لبنی شرکت های نامبرده اوکراینی را به مراکز مسوول روسیه از جمله سازمان فدرال گمرک این کشور ارسال کرده است.

هر چند سازمان نظارت بر مواد غذایی روسیه علت این تصمیم خود را مسایل فنی عنوان کرده است اما با توجه به فاصله زمانی کوتاهی که از تحریم محصولات چند شرکت تولیدکننده شکلات و لبنیات روسیه در اوکراین گرفته شده است، این اقدام به عنوان پاسخ مسکو به اقدام کی یف ارزیابی می شود.

سازمان دولتی بازرسی مواد غذایی اوکراین روز دوم ماه آوریل جاری فروش محصولات شکلات شرکت های روسی ˈکراسنی آکتیابرˈ ، ˈبابایوسکیˈ و ˈروت فرنتˈ را در اوکراین منع کرد.

این سازمان اوکراینی همچنین واردات پنیر ساخت شرکت ˈلاکتالیس ایستراˈ و محصولات ماهی شرکت های ˈویچنیای روسˈ و ˈروسکنˈ روسیه را منع کرد.

سازمان نظارت بر مواد غذایی روسیه، این محصولات را مطابق با معیارهای بین المللی دانست و دلایل مطرح شده از طرف اوکراین برای منع واردات آنها را بی اساس خواند.

جنگ شکلات و لبنیات میان روسیه و اوکراین که به شدت میان دو کشور جریان دارد، در سال 2013هم باعث منع واردات محصولات شکلات شرکت ˈروشنˈ اوکراین به روسیه شد.

اروپام/2242**518 ** 1064
کد N209464