انتقاد مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران از تصویب قطعنامه اخیر پارلمان اروپا

سیاسی

تعدادی از مسئولین تشکل‌های بسیجی دانشجویی دانشگاه‌های تهران در نشستی خبری نسبت به تصویب قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح امروز (دوشنبه) تعدادی از مسئولان تشکل‌های بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در نشست خبری که با موضوع تصویب قطعنامه اخیر پارلمان اروپا برگزار شد، قطعنامه اخیر صادر شده را محکوم و انزجار خود را نسبت به این موضوع اعلام کردند.

محمدحسین رحمانی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر تهران در این نشست خبری با تاکید بر این‌که حقوق ملت ایران را اسلام و اهل بیت(ع) تعیین می‌کنند، خاطر نشان کرد: حقوق بشری که در جامعه ما باید به آن پرداخته شود، حقوقی است که اسلام برای ما تعیین کرده، نه حقوقی که غرب تعیین کرده است.

وی با بیان این‌که ما خود در مورد حقوق بشر مدعی غرب و اروپا هستیم، اظهار کرد: ما در مقابل غرب و اروپا که ادعای حقوق بشر را دارند سوال‌هایی نظیر موضوع هولوکاست و همچنین بحث تصویب قانون هم‌جنس بازی در این کشورها را داریم. هرگاه آنها سوالات ما را پاسخ دادند آن زمان می‌توانند در مورد ما صحبت کنند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر تهران با تاکید بر این‌که وزارت خارجه کشور مسئولیت موضع‌گیری در سطوح بین‌المللی را دارد، خاطر نشان کرد: وزارت خارجه باید در برخورد با غرب سه اصل عزت، حکمت و مصلحت را در نظر بگیرد. ما از مسئولان وزارت خارجه درخواست داریم که ضمن موضع‌گیری صریح در مقابل غرب اقدامی داشته باشند.

در ادامه این نشست خبری ناصر آراسته مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با اشاره به سفر آتی هیات پارلمانی کشور هلند به ایران با بیان این‌که متاسفانه طی سفرهای قبلی صورت گرفته از سوی هیات‌های اروپایی اتفاقات نامبارکی صورت گرفته است، گفت: اکنون که سفر دیگری از اتحادیه اروپا به کشورمان درپیش داریم، باید متذکر شویم که وزارت امور خارجه موظف است ریز به ریز برنامه این سفر را برای مردم شرح دهد تا ما دیگر شاهد اتفاقات نامبارک قبلی نباشیم.

وی ادامه داد: وزارت خارجه بداند چنانچه برنامه این سفر را به مردم نگوید دانشجویان انقلابی به هیچ وجه اجازه ورود این افراد را به کشور نمی‌دهند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران همچنین با اشاره به احتمال تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران با بیان این‌که این موضوع صرفا مربوط به وزارت خارجه نمی‌شود، اظهار کرد: در مورد تاسیس دفتری برای اتحادیه اروپا در کشور ما همه دستگاه‌های مربوطه از جمله دانشجوها باید اظهارنظر داشته باشند.

در ادامه این نشست امیرحسین کریمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف نیز با بیان این‌که ریشه صدور قطعنامه اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران را می‌توانیم در مذاکرات ژنو پیدا کنیم، گفت: همانطور که از قبل نیز پیش‌بینی می‌شد، غرب هیچگاه حاضر نبوده که در مذاکره با ما صرفا در مورد بحث هسته‌ای صحبت کند. ما همواره مشاهده کرده‌ایم که غرب در تعامل با ما به بهانه مسائل هسته‌ای و مذاکرات خواهان پیش کشاندن مباحث دیگری است که اظهارنظرهای سران اروپایی و آمریکایی شاهدی بر این امر است.

وی با بیان این‌که، زیاده‌خواهی غرب اتفاق تعجب‌برانگیزی نیست، اظهار کرد: این‌که ما گام به گام آنها را دنبال می‌کنیم و با آنها پیش می‌رویم موضوعی تعجب‌ برانگیز است. ما در گذشته نیز مشاهده کرده‌ایم که به واسطه عقب‌نشینی در مقابل غرب هتاکی‌های آنها نسبت به ما افزایش یافته است. ما امروز نیز مشاهده می‌کنیم که همچون محور شرارت خواندن ایران در گذشته این هتاکی‌ها در حال افزایش است.

کریمی در پایان صحبت‌های خود با انتقاد از زمان موضع‌گیری ظریف در مقابل تصویب قطعنامه اتحادیه اروپا علیه ایران اظهار کرد: خیلی تعجب برانگیز است که مسئول سیاست خارجی کشور ما آخرین نفری بود که در مقابل این قطعنامه واکنش نشان داد.

در ادامه نشست سید مرتضی احمدزاده مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با تاکید بر این‌که توقعی که همواره ما و مردم از مسئولین سیاست خارجی داریم این است که عزت و شرافت مردم را بین جهانیان بیفزایند به قعطنامه اخیر اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: ما از مسئولین توقع داریم که عزت و شرافت مردم ایران را در میان جهانیان بیفزایند و حفظ کنند نه اینکه در مقابل قطعنامه‌هایی که دخالتی در امور داخلی کشور است موضع‌گیری نکنند و یا اینکه موضعی ضعیف بگیرند.

وی افزود: ما از دستگاه دیپلماسی کشور می‌خواهیم همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند به طرف‌های غربی اعتماد نداشته باشند و در مقابل قطعنامه‌های صادر شده از طرف آنها مواضع جدی داشته باشند. تقاضای ما از وزارت امور خارجه این است که تا زمانی که غرب از قطعنامه صادر شده در مورد کشور ایران معذرت‌ خواهی نکرده است کلیه سفرهای هیات‌های غربی به کشور را متوقف کند.

احمدزاده در پایان گفت: در واکنش به تصویب قطعنامه اخیر اتحادیه اروپا علیه کشور ایران تشکل‌های بسیج دانشجویی فردا ساعت 14:30 در مقابل سفارت یونان به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا تجمعی برگزار و طی این تجمع انزجار خود را از تصویب این قطعنامه اعلام می‌کنند.

انتهای پیام

کد N209391

خواندنی از سراسر وب