ایران همچنان نماینده ای در سازمان ملل ندارد

سازمان ملل,وزارت خارجه

ماجرای انتخاب سفیر جدید ایران در سازمان ملل چند وقتی است که به یک موضوع جدید رسانه ای تبدیل شده است.

سید صادق روحانی: در حالی که محمد خزاعی نماینده قبلی ایران در سازمان ملل در زمستان گذشته از همکاران خود در نیویورک خداحافظی کرد به تهران آمد هنوز سفیر جدید ایران جایگزین آن نشده است. چندی پیش اعلام شد که حمید ابوطالبی قرار است به جای خزاعی ایران را در سازمان ملل نمایندگی کند.

نخستین بار موضوع صادر نشدن روادید را یک خبرنگار آمریکایی در وبلاگ خود منتشر کرد. (ایــنـــجـــا) ال کامن خبرنگار سیاسی واشنگتن پست روز یازدهم مارس (20 اسفندماه) سوال درستی را به نیابت از مردم ایران مطرح می کند که ایرانیان از خود می پرسند چگونه فضای باز و جدید گفتگو میان ایران و آمریکا قرار است به اشتراک گذاشته شود حال آنکه تهران قادر نیست مقام عالی رتبه خود را که می تواند نقش مهمی در باز شدن انجماد دیپلماتیک داشته باشد، به دفترش در سازمان ملل اعزام کند؟

تا چندی پیش کسی علت تاخیر در صدور ویزا برای ابوطالبی را نمی دانست تا اینکه روز 14 فروردین وزارت خارجه آمریکا نگرانی شدید خود را از انتخاب «حمید ابوطالبی» سفیر جدید ایران در سازمان ملل که در تسخیر لانه جاسوسی در سال ۱۹۷۹ همکاری داشته است، اعلام کرد.(ایــنــجـــا) «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام اینکه که کشورش انتخاب ابوطالبی را دلیلی برای نگرانی می‌داند گفت: «به نظر ما، انتخاب ابوطالبی بسیار مشکل‌ساز خواهد بود و این مورد را به دقت تحت‌نظر داریم و درباره این انتخاب احتمالی بسیار نگرانیم.»

در همان روز ۲۹ سناتور جمهوریخواه آمریکایی طی نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور از باراک اوباما خواستند به حمید ابوطالبی روادید و اجازه ورود به آمریکا داده نشود.(ایـــنـــجـــا)

البته فردای آن روز کاخ سفید اعلام کرد که انتخاب ابوطالبی هیچ تاثیری بر روند مذاکرات ایران و آمریکا نخواهد داشت.(ایــنـــجـــا) جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در گفت‌وگو با پایگاه خبری بلیز گفت که تعیین کسی که گفته می‌شود در جریان گروگان‌گیری سفارت آمریکا در سال ۱۹۷۹ دست داشته است، تاثیری بر ادامه مذاکرات ایران و آمریکا در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران نخواهد داشت.

اگر چه به نظر می رسد که آمریکا از میزبانی خود از مقر سازمان ملل در حال سو استفاده است اما هنوز موضعگیری مشخصی را از وزارت خارجه ایران مشاهده نکرده ایم. این به این معنی است که الان نزدیک به یک ماه است که ایران نماینده ای در سازمان ملل ندارد

2929 

 

کد N208988