سفیر آمریکا در ترکیه:اتهام‌زنی‌های اخیر ترکیه به واشنگتن به وجهه آنکارا آسیب زد

سیاسی

سفیر آمریکا در ترکیه در مصاحبه‌ای به روزنامه حریت گفت: اتهامات اخیر دولت ترکیه در خصوص دست داشتن ‌آمریکا در افشاگری‌های معروف فساد مقامات این کشور حقیقتا به اعتبار ترکیه در جهان آسیب وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، "فرانسیس جی. ریکاردونه"، سفیر آمریکا در ترکیه در مصاحبه‌ای با این روزنامه عنوان کرد که نسبت به اقدامات اخیر دولت ترکیه در فیلتر کردن وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و یوتیوب سرخورده شده است و این اقدام از جذابیت ترکیه در جهان می‌کاهد.

سفیر ‌آمریکا در ترکیه در اظهاراتی در خصوص انتخابات محلی 30 مارس این کشور گفت: برای آمریکایی‌ها این منطقی نیست که ترکیه به عنوان یک دولت غربی برخوردار از حاکمیت قانون و دموکراسی وب‌سایت‌های یوتیوب و توییتر را فیلتر کند.

وی افزود: اتهام‌زنی‌های دولت ترکیه مبنی بر دست داشتن قدرت‌های خارجی در افشاگری‌های مربوط به فساد مالی مقامات مساله‌ای نیست که در کشورهای دموکراتیک غربی دیده شود.

با این وجود سفیر آمریکا در ترکیه گفت که هرگونه استراق سمعی که بدون حکم دادگاه چه در ترکیه و چه در آمریکا انجام شود، یک جرم جدی است.

ریکاردونه تصریح کرد: اتهام‌زنی‌ها در روزنامه‌های حامی دولت ترکیه نسبت به مداخله دولت آمریکا یا سفارت آمریکا حقیقت نداشته و بی‌اساس هستند اما ما این مساله را به روزنامه‌های ترک و همچنین مقامات بلندپایه این کشور گوشزد کردیم. با این وجود چرا یک خبرنگار یا سردبیر چنین اتهام‌زنی‌های جدی را منتشر کرده اما تکذیبیه‌های سریع ما را منتشر نکرد. چنین اتهام‌زنی‌هایی با انگیزه‌های سیاسی نه فقط به اعتبار رسانه‌ها بلکه به دلیل آنکه آنها نماینده دولت ترکیه هستند به وجه ترکیه در جهان آسیب می‌زند.

سفیر ‌آمریکا در ترکیه همچنین در خصوص اظهارنظر اخیر رجب طیب اردوغان مبنی بر اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا از احتمال استرداد فتح الله گولن به ترکیه خبر داده، گفت: ما به ترکیه احترام گذاشته و هرگز در امور داخلی آن مداخله نمی‌کنیم بلکه ما از این مساله ‌آگاه بوده و دولت شما آن را مطرح کرده است. ما به هر درخواست مربوط به مسائل حقوقی به صورت جدی و محترمانه پاسخ می‌دهیم اما در نحوه اجرای حقوق شهروندان ترک که در کشور ما سکونت دارند مداخله نمی‌کنیم.

ریکاردونه همچنین در خصوص رابطه آمریکا و جنبش فتح الله گولن گفت: ما با این جنبش هیچ رابطه‌ای نداریم ما تنها با دولت‌ها روابط رسمی داریم. روابط ما به عنوان دولت ‌آمریکا تنها با جمهوری ترکیه، دولت آن و شاخه‌های وابسته به این دولت است.

سفیر آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه نتایج انتخابات محلی ترکیه می‌تواند توجیه کننده موضع دولت ترکیه نسبت به عدم وقوع فساد در کشور باشد، گفت: باید در هر کشوری حاکمیت قدرتمند قانون چنین اتهامات جدی را رسیدگی کند و دولت نباید تلاش کند تا چنین اتهاماتی را به دسیسه‌های خارجی نسبت داده یا موضوع را عوض کند. باید قضات بی‌طرف و واقعا مستقل و دادستان‌های مستقل که تنها به قانون و شهروندان وفادار باشند چنین اتهامات جدی را مورد رسیدگی قرار دهند.

سفیر آمریکا در ترکیه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد ترکیه در قبال سوریه و اینکه این کشور به افراطیونی که با حکومت بشار اسد می‌جنگند، بها می‌دهد گفت: ما پیشتر شاهد بودیم که شبه‌نظامیان خارجی از طریق خاک ترکیه به سوریه منتقل می‌شوند و این باعث هشدار ما شد. دولت ترکیه نیز صراحتا این نگرانی را مطرح کرد. به طور خاص برای من کاملا مشخص است که هیچ یک از کشورهای ما خواهان مداخله نظامی در سوریه نیست.

وی همچنین در خصوص افشاگری‌های اخیر نسبت به تمایل دولت ترکیه برای مداخله نظامی در سوریه گفت: البته همه دولت‌ها چگونگی تعامل با یک چنین جنگ وحشتناک و همچنین تهدیدهایی که این جنگ متوجه امنیت ملی و صلح و ثبات منطقه می‌کند را باید مورد بحث قرار دهند.

ریکاردونه همچنین در خصوص فرآیند حل اختلافات دولت ترکیه با کردها گفت: من رویکرد فعلی دولت ترکیه نسبت به حل‌وفصل این مسائل بر اساس تقویت حقوق دموکراتیک همه شهروندان را به عنوان یک رویه عاقلانه و امیدبخش می‌پسندم. مطمئنا شجاعت زیادی نیاز است تا بینش روشنی نسبت به فرآیند حل و فصل اختلافات پس از این میزان خونریزی طی سالیان متوالی به دست ‌آوریم. ما، دولت ترکیه و رهبران کردها را در این وظیفه تاریخی حمایت و تشویق کرده و برای آنها آرزوی موفقیت می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N208874