افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری

سیاسی

گرچه دو نفر از نامزدهای پست ریاست جمهوری افغانستان مدعی تقلب در انتخابات شدند، ناظران انتخابات از نحوه برگزاری انتخابات راضی هستند.

گرچه دو نفر از نامزدهای پست ریاست جمهوری افغانستان مدعی تقلب در انتخابات شدند، ناظران انتخابات از نحوه برگزاری انتخابات راضی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت دویچه وله، در حالی که شمارش آرا در حوزه‌های گوناگون برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شده، در پی انفجار بمبی در ولایت قندوز سه تن از کارکنان کمیسیون انتخابات افغانستان کشته شدند.

این سه در حالی که صندوق‌های رای را به مرکز ولایت منتقل می‌کردند، هدف انفجار بمب قرار گرفتند که در کنار جاده کار گذاشته شده بود.

آن گونه که انتظار می‌رفت پس از برگزاری انتخابات اعتراض به نحوه اجرای آن و ادعای تقلب در انتخابات موضوع مورد بحث در محافل افغانستان شده است.

دو نفر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به نحوه رای‌گیری و همچنین تقلب در آن اعتراض کردند.

اشرف غنی احمدزی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در این باره گفت: هواداران من شاهد تقلب در چندین حوزه انتخاباتی بودند.

او همچنین گفت: دست‌کاری در نتایج انتخابات قابل قبول نیست.

احمدزی از کمیسیون انتخابات خواست در این باره تحقیق کند.

اشرف غنی احمدزی که در آمریکا در رشته اقتصاد تحصیل کرده، پس از سقوط طالبان، وزیر دارایی، رئیس دانشگاه کابل و رئیس کمیسیون انتقال مسئولیت‌های امنیتی بوده و در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز نامزد ریاست جمهوری بود.

عبدالله عبدالله یکی دیگر از نامزدهای ریاست جمهوری در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ وزیر خارجه این کشور بوده، درباره فرایند انتخابات گفت: هواداران من نسبت به موردهای بسیاری اعتراضات خود را به کمیسیون انتخابات تحویل دادند.

عبدالله عبدالله که در سال ۱۹۸۵ وارد جبهه پنجشیر شد و یکی از فرماندهان نزدیک به احمدشاه مسعود بود، در این باره گفت: هزاران یا صدها هزار نفر به خاطر نبود ورقه‌های رای موفق نشدند در انتخابات شرکت کنند.

دکتر عبدالله در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۹ نیز شرکت کرد و رقیب حامد کرزی بود. در آن زمان نیز عبدالله نسبت به تقلب در انتخابات اعتراض کرد و به همین دلیل نیز در دور دوم انتخابات شرکت نکرد.

انتقادات نامزدهای پست ریاست جمهوری در حالی است که ناظران انتخابات در بررسی موقت خود از برگزاری این انتخابات راضی هستند.

بنیاد شفافیت در انتخابات افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتایج تاکنونی انتخابات نشان دهنده آن است که انتخابات به خوبی برگزار شده است.

کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان شمار شرکت‌کنندگان در این انتخابات را حدود هفت میلیون نفر دانست. ۱۳میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دارای حق رای بودند.

در انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی شمار شرکت کنندگان در انتخابات ۸/ ۵ میلیون نفر بود. این در حالی است که کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری در انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی ۲/ ۱ میلیون رای را به خاطر تقلب بی‌اعتبار دانست.

قرار است نتایج اولیه انتخابات روز ۲۴ آوریل و نتایج قطعی روز ۱۴ مه سال جاری اعلام شود اما به نظر نمی‌رسد هیچ یک از نامزدها اکثریت آرا را در دور نخست این انتخابات به دست آورد. در چنین شرایطی انتخابات به مرحله دوم می‌رسد که قرار است در ۲۸ ماه مه برگزار شود.

انتهای پیام

کد N208862