لاوروف خطاب به رئیس مخالفان سوریه: نمی‌توانید اسد را از کاخ ریاست‌جمهوری بیرون کنید

سوريه

منابع آگاه در پاریس جزئیات گفت‌وگوی وزیر خارجه روسیه با رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در جریان دور دوم نشست ژنو 2 را فاش کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منابع آگاه در پاریس در مصاحبه با روزنامه البناء اعلام کردند سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جریان دور دوم نشست ژنو2 به شکل قاطع با احمد الجربا،‌ رئیس ائتلاف مخالفان سوریه گفت وگو کرده است.

منابع اظهار کردند: در جریان این نشست الجربا به وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو باید به بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه اعمال فشار کند تا وی دولت انتقالی را پذیرفته و از قدرت کناره‌گیری کند.

به گفته این منابع، وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این اظهارات رئیس ائتلاف مخالفان سوریه عنوان داشت: بشار اسد در کاخ ریاست جمهوری سوریه حضور دارد. این یک واقعیت است که شما باید آن را بپذیرید. ما وی را از آنجا بیرون نخواهیم کرد و شما نیز نمی‌توانید این کار را کنید.

وزیر خارجه روسیه عنوان داشت: ما آماده همکاری هستیم و برگزاری انتخابات آزاد و شفاف با نظارت بین‌المللی را برای شما تضمین می‌کنیم. شما نماینده خود را در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنید و ما به شما تضمین می‌دهیم که این انتخابات شفاف است.

منابع اظهار کردند: این سخنان در نشست ژنو 2 مطرح شد و مسئولان روسی در آن هنگام در آغاز جنگ اوکراین بودند و با دید تردید به اقدامات آمریکا به نفع حامیان خود در کی‌یف می‌نگریستند.

در همین راستا، اطلاعات منتشر شده حاکی از این است که اختلافات بسیاری میان اعضای ائتلاف مخالفان سوریه پیرامون درگیری شهر کسب سوریه وجود دارد.

اطلاعات به دست آمده از پاریس حاکی از این است که میشل کیلو، اعتراض‌ها علیه حمله به شهر کسب را رهبری می‌کند و در مقابل اسلام‌گرایان ائتلاف مخالفان سوریه همچون هیثم المالح،‌ احمد رمضان و معین البطین از درگیری در کسب حمایت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N208851