استاندار سیستان و بلوچستان: دانایی‌فر را از دیگر سربازان جدا کرده بودند

ايران,تروريسم,پاكستان,سيستان و بلوچستان,مرزباني

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طبق اولین اظهارنظرهای سربازانی که بازگشته‌اند، جمشید دانایی‌فر پس از حدود 27 روز از آنها جدا شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی‌اوسط هاشمی در حاشیه گردهمایی فرمانداران و استانداران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که "چرا به نقش شیخ مولانا عبدالحمید در بحث آزادی سربازان کمتر اشاره شد؟" گفت: نباید به دنبال بهانه بود و باید به واقعیت‌های عرفی توجه کرد.

وی افزود: وقتی در بیانیه وزارت اطلاعات به صراحت نقش علما و ریش سفیدان و بزرگان منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد و از آن تشکر می‌شود، این موضوع حکایت از این دارد که همگرایی و وحدت خوبی در سطح منطقه وجود دارد و قابلیتی ایجاد شده است که چنین قابلیتی می‌تواند در راستای منافع و مصالح منطقه‌ای و اهداف ملی کارآیی داشته باشد و دستاورد انقلاب ما و انتخابات 24 خرداد سوق یافتن به سمت انسجام و بودن با هم و انباشت توانایی‌هاست.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه "ما از ظرفیت‌های مردمی در این بخش به خوبی بهره برده‌ایم و توانستیم آنچه که مطلوب ما بود یعنی آزادی گروگان‌ها را هدف قرار دهیم"، گفت: بر این نکته واقف هستید که دولت پاکستان یا مرزهای سیستان و بلوچستان با توجه به همسایگی با دو کشوری که دارای ناملایمات هستند و یک مقدار مشکلات درون کشوری دارند از آنچنان اقتدار و نفوذ حاکمیتی در بحث مرزها برخوردار نیستند و ما انتظارمان از دولت پاکستان این بود که در راستای مطالبات ملی ایران ایفای نقش کند.

هاشمی ادامه داد: البته اگر دولت پاکستان اراده‌ای هم نسبت به این موضوع داشت نمی‌توانست چرا که به هر ترتیب بلوچستان پاکستان خالی از حاکمیت اثربخش است و آن اثربخشی که لازمه ثبات و آرامش مرزی است تا اینکه آسیب‌های مرزی را به حداقل خود سوق دهد برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه "ما در کنار قابلیت‌های ملی خودمان، قابلیت‌های مردمی‌مان را هم با باور خود مردم به کار گرفتیم"، در ادامه درباره آخرین وضعیت پیگیری‌ها درباره قطعیت وضعیت گروهبان جمشید دانایی‌فر گفت: نمی‌توان این قطعیت را صددرصد اعلام کرد. اگرچه بیانیه خود گروهک این را نشان می‌دهد و می‌گوید این اتفاق برای ایشان افتاد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در این باره تردیدهایی وجود دارد؛ بنابراین باید اول به سمت جمع‌آوری قرائن و نشانه‌هایی که ما را به این حقیقت و باور به شهادت رساندن ایشان سوق می‌دهد برویم و بعد از این قضیه اطمینان پیدا کنیم و بعد از اطمینان انتقال جنازه را مورد توجه قرار می‌دهیم. وقتی ما از سربازان آزاد شده در این باره سوال کردیم آنها به ما گفتند که آقای دانایی‌فر یک ماه است که از آنها جدا شده و این اولین اظهارنظری است که آنها اعلام کردند. آنها گفتند حدود 27 روز با هم بودند و سپس از هم جدا شدند.

خبرنگاری گفت که "گروه جیش‌العدل این موضوع را مطرح کرده که اگر شما جنازه تعدادی از افراد اعدام شده را برگردانید ما هم جنازه دانایی‌فر را برمی‌گردانیم" و هاشمی نیز اظهار کرد: همان‌گونه که ما بدون هیچ پیش‌شرطی چهار گروگان را وارد کشور کردیم، می‌توانیم دامنه تعاملات مردمی را وسعت دهیم تا در این بخش هم حرکتی را شکل دهیم تا منتج به نتیجه شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه "آیا ریشه‌یابی وقوع چنین حادثه‌ای انجام شده است؟"، گفت: بالاخره ما باید ضعف‌هایی را که داشته‌ایم از بین ببریم و قوت‌هایمان را تقویت کنیم تا اینگونه حوادث را به حداقل برسانیم. در این راستا بحث آموزش، نظارت و بکارگیری نیروهای باتجربه و آشنا به آسیب‌های مرزی می‌تواند از جمله ضرورت‌های مرزی باشد که مورد توجه قرار بگیرد.

استاندار سیستان و بلوچستان درباره اینکه "آیا چهار سرباز هم‌اکنون نزد خانواده‌هایشان هستند یا خیر؟" اظهار کرد: آنها امروز نتوانستند به شهر خود بروند ولی فردا عازم محل زندگی خود خواهند شد.

خبرنگار دیگری پرسید "برخی می‌گویند دولت جمهوری اسلامی تلاشی نکرد و فقط آقای عبدالحمید در این باره تلاش کرده است"، که استاندار سیستان و بلوچستان در واکنش به این موضوع گفت: آنهایی که قرار است در نگاه منفی خود باقی بمانند، همیشه چنین نگاهی را دنبال می‌کنند. آنچه بر ما و مردم عیان بوده این است که مگر می‌شود دولت به سرنوشت انسانی انسان‌ها بی‌توجه باشد و راحت از آن عبور کند در حالیکه رئیس‌جمهور کشورمان شخصاً با رئیس‌جمهور پاکستان تماس می‌گیرد. حتی حکمران پاکستان در این راستا به من گفت آیا این سربازان درجه بالایی دارند که شما اینقدر نسبت به این موضوع نگاه قوی دارید؟ که من در پاسخ به آنها گفتم نگاه ما نسبت به حق انسانی قوی است.

استاندار سیستان و بلوچستان در برابر این پرسش که "نمی‌شد تلاش‌ها به گونه‌ای باشد که شاهد کشته شدن یکی از سربازان، که خبرهایش منتشر شده است، نباشیم؟"، گفت: باید این را بپذیریم که آنها دست اشرار و گروهکی بودند که ممکن بود به محض دستگیری سربازان در دم آنها را می‌کشتند.

وی اضافه کرد: مرز پاکستان مرزی نیست که دارای ثبات باشد. بلوچستان پاکستان هم دارای ثبات و آرامش جدی نیست. ضمن اینکه شیطنت و توطئه هم قوی است؛ بنابراین ما باید بپذیریم وجود یک ضعف نشان از ناتوانی نیست و قدرت ما بر آنها پوشیده نیست.

انتهای پیام

کد N208828