پیش‌بینی پورابراهیمی از بازار طلا و ارز در سال 93؛

قیمت ارز و طلا در سال جاری به ثبات می‌رسد

سیاسی

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که قیمت ارز و طلا در سال 93 به سمت ثبات حرکت کرده و بازار بورس چشم‌انداز رو به رشدی را تجربه خواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که قیمت ارز و طلا در سال 93 به سمت ثبات حرکت کرده و بازار بورس چشم‌انداز رو به رشدی را تجربه خواهد کرد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در پیش‌بینی از بازار طلا در سال جاری با بیان اینکه نوسانات قیمت ارز و قیمت جهانی طلا بر بازار طلا تاثیرگذار است، گفت: اگر نرخ ارز در کشور مدیریت شود دیگر بازار طلا جذابیتی برای نوسان نخواهد داشت.

وی ادامه داد: دولت در سال گذشته از نوسانات بازار ارز جلوگیری کرد و توانست نرخ ارز را به عدد منطقی برساند. اگر دولت همین رویکرد را ادامه داده و ارز را تک نرخی کند به تبع آن بازار طلا نیز نوساناتی نخواهد داشت و به سمت تقاضای واقعی حرکت می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به میزان افزایش نوسانات در بازار ارز سوداگری و سفته بازی نیز بیشتر می‌شود گفت: یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش قیمت طلا حضور سفته بازان در بازار است که اگر نرخ ارز به ثبات برسد دست سفته بازان نیز کوتاه شده و بازار طلا نیز از وضعیت مناسبی برخوردار خواهد شد.

پورابراهیمی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها حکایت از ثبات در قیمت جهانی طلا دارد گفت: علی‌رغم نوسانات بازار جهانی طلا در پی دو، سه سال گذشته پیش‌بینی آن است که شاهد افزایش چندان قیمت طلا در سال جاری نباشیم البته قیمت جهانی طلا نیز به بازارهای مالی دنیا بستگی دارد یعنی به میزان تشتت در بازارهای سهام دنیا قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند چون طلا به عنوان سرمایه‌گذاری جایگزین در دنیا و طبیعتا در کشور ما محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اگر بازار ما در داخل کشور به ثبات برسد بازاری جایگزین اقتصادی یعنی طلا نیز وضعیت خود را از دست داده و به سمت تقاضای واقعی می‌رود. لذا افزایش قیمت حبابی و کاذب در آینده مشمول بازار طلا در آینده نخواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آینده بازار طلا را آینده‌ای کم نوسان دانست و گفت: قیمت طلا در سال 93 به سمت ثبات حرکت می‌کند که البته به دو مولفه نرخ جهانی طلا و تغییرات قیمت ارز در داخل کشور بستگی دارد.

به گفته پورابراهیمی قیمت ارز نیز در سال جاری به سمت تک نرخی شدن و نوسان حرکت می‌کند.

وی همچنین در میزان تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندی بر بازار ارز و طلا گفت: از آنجا که طلا و ارز بازار جایگزین در اقتصاد هستند اگر دولت نتواند هدفمندی را به درستی اجرا و مدیریت کند اقتصاد کشور به سمت فعالیت‌های موثیر اقتصادی و سریع یعنی طلا، مسکن و ارز می‌رود بنابراین شاکله تصمیات دولت در بحث هدفمندی بسیار مهم است.

این عضو شورای عالی بورس نیز در ارزیابی از بازار بورس در سال جاری گفت: بازار بورس متاثر از اجرای قانون هدفمندی خواهد بود البته تاثیر صنایع مختلف از اجرای هدفمندی متفاوت است.

وی توضیح داد: برخی از صنایع انرژی‌بر هستند که طبیعتا وقتی قیمت مازوت و یا گازوئیل افزایش پیدا می‌کند سوآوری آنها نیز پایین و قیمت طلا در بورس کاهش می‌یابد برخی از صنایع همچون مخابرات انرژی‌بر نبوده و ارتباطی با افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی ندارد.

پورابراهیمی افزود: صنایعی که انرژی‌بر نیستند قیمت سهامشان در سال 93 افزایش پیدا کرده و صنایع انرژی‌بر نیز کاهش قیمت سهام خواهند داشت. ولی در مجموع باید منتظر ماند و دید که اقتصاد کشور اجازه می‌دهد قیمت‌ها آزاد شود یا خیر؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع‌بندی چشم‌انداز بازار بورس را در سال 93 مثبت ارزیابی کرد و گفت: روند رو به رشد بازار بورس در سال جاری همچون سنوات گذشته ادامه پیدا خواهد کرد ولی قطعا از هدفمندی و تحریم‌های اقتصادی متاثر خواهد شد.

وی با بیان اینکه آثار کاهش تحریم اثر مثبتی بر بورس می‌گذارد، گفت که آثار ناشی از اجرای هدفمندی تاثیراتی را بر بازار بورس صنایع مختلف به جای خواهد گذاشت.

انتهای پیام

کد N208817