تیم بانوان مین روب در تاجیکستان تشکیل شد

مین روبی,زنان

دوشنبه - ایرنا - نخستین گروه بانوان مین روب در مرکز ملی پاکسازی مین تاجیکستان و با هدف کمک به پاکسازی میدان های مین باقی مانده از جنگ های داخلی این کشور، تشکیل شد.

به گزارش روز دوشنبه منابع خبری محلی، این تیم 10 نفره از زنان داوطلب مین روب با حمایت کشور نروژ آموزش های تخصصی لازم را فرا گرفته اند.

بر همین اساس روز شنبه هفته آینده، همایش وی‍‍ژه مین روبی در شهر دوشنبه برگزار و تیم بانوان مین روب معرفی و جزییات نحوه کار آنها اعلام خواهد شد.

برخی از مناطق تاجیکستان به خاطر جنگ های داخلی پنج ساله این کشور ( 1997-1992میلادی) که بعد از استقلال از شوروی سابق رخ داد، همچنان آلوده به مین هستند.

دولت تاجیکستان 12 سال پیش یک مرکز ویژه مین روبی تاسیس کرد و این مرکز از آن زمان با همکاری سازمان های بین المللی ده ها کیلومتر مربع از زمین ها آغشته به مین را مین روبی کرده است.

مسوول بخش مرکز مین ضد نفر تاجیکستان پیشتر اعلام کرده بود 240 میدان مین ضد نفر در نقاط مختلف این کشور تا سال 2020 میلادی پاکسازی خواهند شد.

بر اساس بازرسی های انجام شده، در بیش از 25 میلیون مترمربع زمین در دوره جنگ های داخلی تاجیکستان 18 هزار مین کار گذاشته شده بود که هنوز بخشی از این زمین ها پاکسازی نشده است.

برخی از اراضی تاجیکستان را روس ها هنگام ترک افغانستان مین گذاری کرده بودند و هزاران مین نیز توسط نیروهای نظامی ازبکستان در مناطق مرزی مشترک با تاجیکستان کار گذاشته شده است.

نیروهای مرزبانی ازبکستان می گویند برای جلوگیری از ورود گروه های افراطی ازبکستان به داخل خاک این کشور از مرزهای تاجیکستان، بخش هایی از مرز مشترک خود با تاجیکستان را مین گذاری کرده است.

مسوول بخش مرکز مین ضد نفر تاجیکستان گفته بود با وجود اینکه دولت تاجیکستان تاکنون هزاران مترمربع از اراضی مین گذاری شده خود را با کمک کشورهای مختلف و نهادهای بین المللی پاکسازی کرده است، اما خطر آسیب دیدن از انفجار مین همچنان جان شهروندان این کشور را تهدید می کند.

آساق**1663**1545
کد N208496