هشدار چین به آمریکا: در امور داخلی هنگ کنگ مداخله نکنید

آمریکا,هشدار

تهران - ایرنا - چین به دیدار «جوبایدن» معاون رییس جمهوری آمریکا با دو قانونگذار سابق هنگ کنگ اعتراض کرد و از واشنگتن خواست در امور داخلی هنگ کنگ که بخشی از چین است، مداخله نکند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری شین هوا از هنگ کنگ، یک سخنگوی دفتر وزارت امور خارجه چین در هنگ کنگ گفت: امور این منطقه در زمره امور داخلی چین است و ما با مداخله هر کشوری در امور داخلی چین به هر شکلی که باشد، مخالف هستیم.

اظهارنظر این سخنگو که خبرگزاری شین هوا نام وی را ذکر نکرد، در واکنش به سووال خبرنگاران در خصوص واکنش چین به ملاقات اخیر «جو بایدن» معاون رییس جمهوری آمریکا با دو نفر از اعضای سابق شورای قانونگذاری هنگ کنگ که اکنون جزو فعالان منطقه هستند و برای سفری دو هفته ای در آمریکای شمالی به سر می برند، بیان شد.

این سخنگو افزود: از زمان بازگردانده شدن حاکمیت هنگ کنگ به چین در 17 سال گذشته، این منطقه به شکل موفقیت آمیزی به شیوه یک کشور و دو نظام اداره شده است و مردم هنگ کنگ از حقوق مردمسالاری و آزادی برخوردار بوده اند.

وی از آمریکا خواست با در پیش گرفتن رویه احتیاط آمیز در خصوص موضوعات مربوط به هنگ کنگ، مانع خدشه دارشدن روابط پکن - واشنگتن شود.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود. این منطقه در سال ۱۹۹۷ به جمهوری خلق چین پیوست. بر پایه توافق بین بریتانیا و چین، قرار است هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ از درجه بالایی از خودمختاری برخوردار شود.

آساق 1450**1545
کد N208490