در گفت‌وگو با ایسنا

مکی: اتحادیه اروپا به دنبال تحمیل خواسته‌هایش به سایر کشورها است

سیاسی

مکی: اتحادیه اروپا به دنبال تحمیل خواسته‌های خود به سایر کشورها است

مکی: اتحادیه اروپا به دنبال تحمیل خواسته‌های خود به سایر کشورها است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: خروجی مذاکرات ایران و 1+5 برای ما اهمیت دارد نه اقدامات پارلمان اروپا با سنای آمریکا.

مرتضی مکی، کارشناس مسائل داخلی اروپا و آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در رابطه با صدور قطعنامه حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران خاطرنشان کرد: پارلمان اروپا یکی از نهادهای زیر مجموعه‌ اتحادیه اروپا بوده و نقش اثرگذاری در فرآیند تصیم‌گیری این اتحادیه دارد.

وی با بیان این که در بعد سیاست خارجی می‌توان گفت پارلمان اروپا نقش تعیین‌ کننده‌ای در پارلمان اروپا نداشته، افزود: برنامه اقدام مشترک که در سوم نوامبر توافق شد تقریبا چارچوب مذاکرات با 1+5 را مشخص کرده است و در این مسیر قرار است صرفا مسائل هسته‌ای صلح‌آمیز ایران بررسی شود و اقداماتی نظیر صدور قطعنامه علیه ایران در اتحادیه اروپا به منظور تحت فشار قرار دادن ایران صورت گرفته و به نوعی نقض تعهداتی محسوب می‌شود که برخی از اعضا 1+5 در برنامه اقدام مشترک به آن متعهد شده بودند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه صدور قطعنامه ضد ایرانی پارلمان اروپا بیشتر به منظور فشار بر مذاکرات ایران و 1+5 صورت گرفته است گفت:‌آنها به دنبال گنجاندن مسائل غیر هسته‌ای در فرآیند مذاکرات هسته‌ای ایران هستند.

مکی با اشاره به برنامه اقدام مشترک میان ایران و 1+5 گفت: در رابطه با برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران، اتحادیه اروپا نمی‌تواند چالش جدی را برای کشورمان ایجاد کند هر چند که آنها برای رسیدن به مقاصد خود بحث نقض حقوق بشر و تروریسم را مطرح می کنند که چارچوب مشخصی نداشته است. اتحادیه اروپا تلاش می‌کند طبق چارچوب‌های خود و برداشتی که از حقوق بشر و تروریسم دارد خواسته‌هایش را به سایر کشورهای جهان تحمیل کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اقدام اخیر پارلمان اروپا شبیه اقدام سنای آمریکا است تاکید کرد: در سنای آمریکا برخی سناتورهای تحت نفوذ لابی‌های صهیونیستی تلاش کردند به نوعی روند مذکرات ایران با 1+5 را متوقف کرده یا با چالش جدی مواجه کنند ولی دولت‌های اروپایی با توجه به تعهدهایی که در برنامه اقدام مشترک داشته‌اند نمی‌توانند خلف وعده داشته باشند.

وی ادامه داد: برنامه اقدام مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 روندی بی‌بازگشت برای دو طرف است زیرا در صورت شکست مذاکرات طرفین هزینه‌ آن را باید پرداخت کنند. علاوه بر این معادلات سیاستی جهان تغییر کرده و آمریکا و دولت‌های اروپایی دیگر نمی‌توانند به هر قیمتی به خواسته‌های خود دست یابند.

مکی در پایان تاکید کرد: ایران نباید تحت تاثیر فشارهای اتحادیه اروپا قرار بگیرد زیرا مواضع اشتون و برخی مقام‌های سیاسی اتحادیه اروپا ملاک مذاکرات ایران و 1+5 است.

انتهای پیام

کد N208443