عفو بین‌الملل آزادی سه فعال سیاسی مصری را خواستار شد

مصر,عفو بين‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل از دولت مصر خواست تا اتهامات مطرح شده علیه سه منتقد دولت را که به دلیل شرکت در اعتراضات غیرقانونی به زندان محکوم شده‌اند لغو و هرچه فوری و بدون قید و شرط آنها را آزاد کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد ماهر، محمد عادل و احمد دوما سه منتقدی هستند که در نوامبر سال گذشته به دلیل اعتراض علیه قانون جدید محدود کردن اعتراضات در مصر بازداشت و سپس به سه سال زندان محکوم شدند.

روز دوشنبه قرار است دادگاه تجدیدنظر این متهمان تشکیل و حکم آنها تایید شود.

حسیبه حاج صحراوی معاون سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا و عفو بین‌الملل، گفت: زندانی کردن چند منتقد بر اساس اتهاماتی خلاف واقع یا به دلیل نقض قانون محدود کردن اعتراضات، نشان‌دهنده تلاش مقامات این کشور برای ساکت کردن صدای معترضان و نقض آزادی بیان در مصر است.

وی در ادامه این منتقدان را زندانیان سیاسی خواند و گفت آنها تنها به دلیل بهره بردن از حقوق بنیادی‌شان مبنی بر آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز به زندان افتاده‌اند. از این رو آنها باید هر چه فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند.

بر اساس گزارش وب سایت رسمی عفو بین الملل این سه فعال سیاسی در سی‌ام نوامبر 2013 در دادگاهی در مصر به جرم شرکت در یک تجمع خیابانی بدون مجوز و حمله به نیروهای امنیتی محکوم شدند.

بر اساس قانون جدید محدود کردن اعتراضات در مصر که در نوامبر سال 2013 به دست رییس جمهور موقت این کشور به تصویب رسید رهبران اعتراضات باید قصد خود را برای تظاهرات سه روز قبل از انجام آن به مقامات اطلاع دهند. این در حالیست که این اقدام به مقامات اجازه می‌دهد تا برگزاری این گونه تجعمات را محدود کنند.

خانم صحراوی همچنین اظهار کرد: بسیار تاسف برانگیز است که در کشوری همانند مصر که مردم آن در سال 2011 پس از اعتراضات طولانی توانستند انقلاب کنند تا به اصلاحات و آزادی برسند باز هم با محدودیت و نقض حقوق بشر روبه رو می‌شوند.

وی تاکید کرد: مقامات مصری باید به خواست مردم این کشور برای برخورداری از حقوق بنیادین‌شان بر اساس قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

بر اساس این گزارش، این سه فعال سیاسی در جریان بازجویی‌هایشان در ماه گذشته از سوی ماموران امنیتی هدف ضرب و شتم قرار گرفته‌اند از این رو عفو بین‌الملل از دولت این کشور خواست تا به این اتهامات که نشان‌دهنده ضعف در دستگاه قضایی مصر است رسیدگی کند.

صحراوی در پایان از افزایش گزارشات شکنجه و بدرفتاری در دستگاه قضایی و پلیس مصر ابراز تاسف کرد و گفت وضعیت زندان‌های این کشور بسیار رقت‌انگیز است.

انتهای پیام

کد N207902