تصویب توافق همکاری امنیتی ایران و پاکستان با چاشنی اعتراض

سیاسی

همان روزهای اولی که داغ گروگانگیری تازه بود، حرفی هم از توافق نامه‌ای امنیتی معطل مانده در مجلس به میان آمد، توافق بین ایران و پاکستان برای تامین امنیت مرزها که می گفتند اگر زودتر امضا شده بود شاید دولت پاکستان وادار می‌شد مسوولیت بیشتری در این مورد به عهده بگیرد.

حالا همه ما یک نفس راحت کشیده‌ایم و وزارت کشور امروز اعلام کرده است که بعد از گمانه‌زنی‌های زیاد، مرزبان‌های گروگان گرفته شده امروز (یکشنبه) وارد کشور شده‌اند. مجلس هم از قضا همین امروز بررسی توافق‌نامه امنیتی بین ایران و پاکستان را در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دستور آخر جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین ایران و پاکستان بود که مخالفانش در تندروی کم نگذاشتند و حرف‌هایی زده شد که کم‌تر کسی احتمال می داد در یک روز معمولی از زبان نمایندگان مجلس شنیده شود.

در متن این توافق‌نامه آمده است که «طرف‌های متعاهد خود را برای همکاری در زمینه مبارزه با جرائم سازمان یافته، پیشگیری و مبارزه با قاچاق، جعل اسناد، فعالیت‌هایی که امنیت ملی طرف مقابل را به خطر می‌اندازد متعهد می‌دانند و این تعهدات را به شیوه شناسایی گروه‌های و افرادی که در ارتکاب جرائم سازمان یافته فراملی مشارکت دارند، و ارائه اطلاعات مربوط به آن‌ها به طرف مقابل، تبادل اطلاعات و انجام تحقیقات مشترک، انجام خواهند داد»

آن طور که محمد رضا خباز، معاون تقنینی دولت در مجلس به نمایندگان گفته است این موافقت نامه کمک خواهد کرد تا هزینه‌های جانی برای حفاظت از مرزهای شرقی کشور کم‌تر شود: «تاکنون بیش از 30 هزار نفر از پرسنل نیروی انتظامی جان خود را به دلیل رفتارهای خشونت‌طلبانه القاعده و تکفیری‌های پاکستانی از دست داده‌اند. همچنین خانواده‌های بسیاری عزیزانشان را در استان‌های همجوار با پاکستان از دست داده‌اند؛ اگر با لایحه مذکور قبل از گروگان‌گیری مرزبانان کشورمان موافقت می‌کردید تامین امنیت شرق کشور بهتر و زودتر انجام می‌گرفت.»

خباز همچنین خطاب به نمانیدگان خواهان رای مثبت به این توافق‌نامه شد تا راهی «برای پایان مخاصمات و توسعه سطح مناسبات بین ایران و پاکستان» باشد.

اولین مخالف این توافق نامه اما نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه بود که خواهان رای ندادن به این لایحه شد تا دولت لایحه قوی‌تری ارائه کند، وی با این استدلال که پاکستان همواره محل تجمع گروه‌های تروریستی نظیر القاعده بوده است، لایحه ارائه شده را برای تامین امنیت مرزهای شرقی ایران کافی ندانست.

مخالف دوم، قاسم جعفری نمانیده مردم بجنورد بود که به عملیات نظامی متعدد آمریکا در خاک پاکستان برای مقابله با تروریسم و اشاره کرد و با ابراز نارضایتی از تکذیب چند باره ی حضور گروگان‌های ایرانی در خاک پاکستان توسط دولت این کشور گفت:« آیا قرار است بعد از تصویب این توافق‌نامه امنیتی، در صورت اظهار عجز پاکستان برای مبارزه با تروریسم دولت این کشور اجازه عملیات ایران یا عملیات مشترک علیه گروه‌های تندرو در این کشور را بدهد یا این توافقنامه صرفا نوشته روی کاغذ است؟»

اظهارات تندتر از این در سخنان حسن علی شهریاری نماینده مردم زاهدان مطرح شد، این نماینده مجلس دولت پاکستان را دروغ‌گو و حامی تکفیری‌ها دانست و گفت:« دولت پاکستان دولتی متخاصم با جمهوری اسلامی ایران است؛ دولت این کشور در بلوچستان هیچگونه حاکمیتی ندارد بلکه با تکفیری‌ها همکاری می‌کند. چطور آمریکا با پهپادهایش می‌تواند در خاک پاکستان مکان‌های مدنظرش را بمباران کند؟ جمهوری اسلامی باید این روش را دنبال کرده و با موشک مکان‌های اسکان تروریست‌ها را که مکان‌های مشخصی است بمباران کند.»

سیدناصر موسوی لارگانی موافق دیگر امضای توافق‌نامه امنیتی در اظهاراتی که کم‌تر رنگ احساسات داشت تصریح کرد : «اگر این موافقتنامه به تصویب نرسد نمی‌توان به دولت پاکستان به دلیل کوتاهی‌هایش ایراد گرفت؛ روابط ایران و پاکستان با وجود کارشکنی‌های دولت پاکستان از اهمیت زیادی برخوردار است. بدون همکاری دولت پاکستان امکان تامین امنیت مرز مشترک بین ایران و پاکستان از سوی جمهوری اسلامی ایران فراهم نیست.»

بعد از این حرف‌ها، حسن ابوترابی فرد، ناییب رییس مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت ضمن اعلام موافقت مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان که بیشترین مرز مشترک با پاکستان را دارد، رای گیری را آغاز کرد تا در نهایت کلیات موافقت نامه امنیتی بین ایران و پاکستان در همان روزی که قاعله گروگان گیری سربازان ایرانی توسط یک گروه تروریستی مستقر در خاک پاکستان تمام می‌شود، با 187 رای موافق از مجموع 228 نماینده حاضر در جلسه علنی امروز به تصویب مجلس برسد.

انتهای پیام

کد N207606