مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان:

وقف، جوهره اساسی اقتصاد و فرهنگ اسلامی است

وقف,اقتصاد و فرهنگ

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان سنت حسنه وقف را جوهره اصلی و اساسی اقتصاد و فرهنگ اسلامی ذکر کرد و گفت: وقف در تنظیم امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نقش مهم و بسزایی دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان سنت حسنه وقف را جوهره اصلی و اساسی اقتصاد و فرهنگ اسلامی ذکر کرد و گفت: وقف در تنظیم امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نقش مهم و بسزایی دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام رضا حاجی زین‌العابدینی با بیان این مطلب اظهار کرد: سنت حسنه وقف در بعد فرهنگی می‌تواند به ترویج فرهنگ دین، اشاعه ارزش‌های اهل بیت و ائمه اطهار(ع) کمک کند.

وی افزود: شاید متداول‌ترین نقش وقف را بتوان در رویکرد اقتصادی آن مشاهده کرد، وقف در جامعه اسلامی ثروت مادی جامعه را تعدیل می‌کند همچنین ابعاد فرهنگی وقف در جوامع اسلامی بسیار گسترده است.

مصارف موقوفات نیازهای اساسی جامعه را برطرف می‌کند

حاجی زین‌العابدینی بیان کرد: نیات واقفان بسیار حایز اهمیت و قابل تأمل است، چرا که مصارف موقوفات در اکثر موارد برای رفع نیازهای ضروری جامعه اعم از نیازهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بوده و مشکلی از مشکلات اساسی جامعه را حل می‌کند.

وی افزود: اقتصاد، ارزش‌ها و جهت خود را از فرهنگ متبوع خود می‌گیرد بنابراین تا فرهنگ مقاومتی نباشد، اقتصاد هم مقاومتی نخواهد شد بنابراین اقتصاد و فرهنگ با یکدیگر رابطه‌ طولی دارند.

روحیه‌ یک ملت، بیش از هر چیز به فرهنگ باز می‌گردد

وی با اشاره به نامگذاری سال به عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نخستین شرط حرکت به سمت تولید ملی و اقتصاد مقاومتی را داشتن روحیه‌ جهادی ذکر کرد و ادامه داد: روحیه‌ یک ملت، بیش از هر چیز دیگر به فرهنگ آن ملت باز می‌گردد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: مقام معظم رهبری در پیام آغاز سال جدید فرمودند: آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادی که به کمک مسئولان و مردم شکوفایی پیدا کند و فرهنگی که با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوی حرکت بزرگ کشور و ملت ما را معین کند، در این راستا همه مسئولان و مردم جامعه باید به صورت جدی تلاش کنند.

حاجی زین العابدینی بیان کرد: فرهنگ و اقتصاد دو مقوله به هم پیوسته و مرتبط با یکدیگر هستند که زیربنای توسعه جامعه به شمار می‌روند همچنین فرهنگ نیازهای فکری جامعه را تأمین می‌کند.

انتهای پیام

کد N207475