دبکا در گزارشی عنوان کرد

حمایت روسیه از ایران در مذاکرات هسته‌ای به تلافی مقابله با غرب

سیاسی

یک پایگاه خبری صهیونیستی در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ماه جاری نوشت: به نظر می آید در دور جدید مذاکرات مسکو بتواند در تهدیدات خود برای حمایت از ایران به تلافی رویکرد انتقام جویانه غرب علیه روسیه به موفقیت دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری دبکا در گزارش تحلیلی خود نوشت: در حالیکه ایران و گروه 1+5 خود را برای شرکت در دور سوم مذاکرات در وین اتریش آماده می‌کنند، تهران به سرعت تلاش کرده است برای استفاده از ضعف‌های موجود در توافق اولیه‌اش با شش قدرت جهان اقدام کند و به نظر می‌آید مسکو در تهدیدات خود برای حمایت از پرونده ایرانی‌ها به موفقیت دست پیدا کند.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت: عالی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه در یک ملاقات دوستانه گفت که کشورش هم اکنون 19 هزار سانتریفیوژ دارد که 9 هزار از این سانتریفیوژها برای غنی سازی اورانیوم فعال هستند.

وی هم چنین اظهار کرد: نظر ما این است که در مورد تعهدات سانتریفیوژها بحث نکنیم، بلکه در خصوص کیفیت کار این واحدها گفت‌وگو کنیم چون انواع مختلفی سانتریفیوژ وجود دارد.

دبکا در ادامه آورده است: این یک تایید منصفانه است که ایران به تعهدات خود طبق توافق اولیه‌اش با گروه 1+5 که در نوامبر سال گذشته به دست آمد عمل کند، نه اینکه پیشرفته‌ترین سانتریفیوژهای خود را برای سرعت بخشیدن به غنی‌سازی فعال و یا نصب کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این توافق را بزرگترین موفقیت دیپلماتیک خود دانسته است.

اما صالحی در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین اشاره‌ای به این ضعف‌ها در توافق اولیه نکرد.

این مذاکرات این فرصت را برای مسکو بوجود می‌آورد تا با تحریم‌های غرب علیه ایران و سیاست‌هایی که ناتو در قبال روسیه در واکنش به بحران اوکراین در نظر گرفته مقابله کند.

معماری سیاست روسیه در برخورد با هر دو مسئله، آنگونه که سرگئی ریابکوف، وزیر امور خارجه این کشور توصیف کرده موجب بروز نگرانی در این زمینه می‌شود. وی هفته گذشته گفته بود" روسیه مایل نیست از مذاکرات به عنوان ابزاری برای تلافی اختلافات میان مسکو وغرب استفاده کند. اما اگر روسیه احساس فشار کند ممکن است اقدامات تلافی جویانه‌ای بکار گیرد.

اکنون در روزهایی که صحبت از مذاکرات بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در میان است، دولت‌های هر دو کشور که از اهداف تحریم‌های غرب هستند به معامله‌های بزرگ و غول آسا نزدیک شده‌اند. گزارشات حاکی از خرید روزانه 500 هزار بشکه نفت ایران توسط روسیه است که در ازاء آن روسیه به ایران کالا و محصولات روسی صادر می‌کند. در صورت عملی شن این معامله ثابت خواهد شد که تحریم‌های غرب علیه ایران به ویژه تحریم صادرات نفت شکست خورده‌اند.

این پایگاه خبری علاوه بر این نوشت: صالحی هیچ هراسی نداشت که بگوید فعالیت‌های غنی‌سازی متوقف نشده‌اند.طبق توافق اولیه ایران و گروه 1+5 غنی‌سازی اورانیوم در سطوح پایین متوقف نخواهد شد که نقطه ضعف دیگری در این توافق است.

صالحی همچنین در خصوص نیروگاه آب سنگین اراک گفت: در شرایط معمولی ما حداقل دو تا سه سال زمان نیاز داریم که در این پروژه به پیشرفت دست پیدا کنیم. وی ادامه داد: طبق توافق ژنو ما متعهد شده‌ایم که به مدت شش ماه تجهیزات اصلی در این نیروگاه نصب نکنیم و در ازا روی کیفیت این تجهیزات کار کرده‌ایم.

صالحی با اشاره به سخنان اوباما در نوامبر سال گذشته مبنی بر اینکه ایران پذیرفته است که فعالیت راکتور آب سنگین اراک را متوقف کند اظهار کرد: این راکتور هیچگاه فعال نبوده که بخواهد متوقف شود.

دبکا در ادامه گزارشش هشدار داد که اکنون با توجه به نزدیک شدن پایان این شش ماه این تجهیزات توسعه یافته می‌توانند بدون تاخیر نصب شوند؛ در حالیکه توقف فعالیت این راکتور هیچگاه در توافق ژنو نیامده است.

این مسئله تاکیدکننده اعتراضات پیشین اسراییل در خصوص ضعف توافق اولیه ایران و گروه 1+5 در زمینه عدم رسیدگی به پروژه آب سنگین اراک و ظرفیت تولید پلوتونیوم آن است که می‌تواند به عنوان سوخت جایگزین سلاح هسته‌ای به جای اورانیوم غنی شده باشد.

انتهای پیام

کد N207420