/گزارش- هاآرتص/

پیامدهای فروپاشی مذاکرات برای اسرائیل "فاجعه بار" خواهد بود

سیاسی

در حالی که قرار است امروز (یکشنبه) نشستی میان مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی برای نجات روند صلح و جلوگیری از فروپاشی مذاکرات برگزار شود، روزنامه هاآرتص نسبت به پیامدهای "فاجعه بار" شکست مذاکرات برای رژیم صهیونیستی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت: دولت آمریکا بر این باور است که سیاست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل علت اصلی شکست مذاکرات است و تلاش‌های اسرائیل برای اینکه فلسطینی‌ها را مسئول شکست مذاکرات بخواند، جز در کانادا گوش شنوایی نخواهد یافت.

روزنامه مذکور پیش بینی کرد که دولت آمریکا خود را از مساله صلح خاورمیانه دور کند و سیاست "بی‌توجهی نرم" را پیش بگیرد.

هاآرتص گزارش داد: نتانیاهو تلاش می‌کند تا پیشنهادی خیالی و توهمی را برای روند صلح مطرح سازد تا مانع از اعمال فشارهای بین المللی بر اسرائیل شود، وی تنها در صورتی که تاثیر انزوا علیه اسرائیل را احساس کند، سیاست خود را تغییر خواهد داد.

این روزنامه عبری زبان اعلام کرد: با وجود اینکه دولت آمریکا علنا اعلام کرده است که طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی را مسئول شکست مذاکرات می‌داند اما در نشست‌های غیرعلنی، نتانیاهو را مسئول این امر می‌داند و وی را به عدم پایبندی به وعده‌های خود برای آزادی گروه چهارم اسیران فلسطینی متهم می‌کند.

هاآرتص در ادامه نوشت: در صورتی که آمریکایی‌ها این طرز فکر را داشته باشند، پیش‌بینی رویکردهای اروپا دشوار نخواهد بود و پیامدها علیه اسرائیل "فاجعه بار" خواهد بود. در صورتی که آمریکایی‌ها خود را از تعامل با روند سازش کنار بکشند این بی‌توجهی‌ها علیه اسرائیل دیگر "نرم" نخواهد بود. برخلاف تلاش‌های نتانیاهو و مسئولان ارشد دولت وی که فلسطینی‌ها را مسوول شکست مذاکرات می‌خوانند، باید گفت که هیچ کس جز استفان هارپر، نخست وزیر کانادا فلسطینی‌ها را به شکست روند سازش متهم نخواهد کرد.

این در حالی است که قرار است امروز (یکشنبه) نشست سه جانبه‌ای میان تزیپی لیونی، مذاکره کننده ارشد رژیم صهیونیستی در روند صلح و صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و مارتین اندیک، فرستاده آمریکا در روند صلح برگزار شود که این نشست تلاش دیگری برای نجات روند صلح و جلوگیری از فروپاشی مذاکرات است.

پس از اینکه مذاکرات میان مسئولان فلسطینی و اسرائیلی وارد بن بست کنونی خود شد، این نشست دومین نشست میان طرفین خواهد بود. نشست قبلی عصر چهارشنبه گذشته برگزار شد و در جریان آن عریقات و لیونی یکدیگر را به شکست مذاکرات متهم کردند.

اندیک روز جمعه و به صورت جداگانه با عریقات و لیونی دیدار کرد.

این در حالی است که گزارش‌های منتشرشده از واشنگتن حاکی از آن است که احتمال کاهش مشارکت آمریکا در روند صلح رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین وجود دارد.

انتهای پیام

کد N207028