تاکید اتحادیه اروپا بر لزوم خروج روسیه از کریمه؛ مرکل به تحریم‌ بیشتر مسکو تهدید کرد

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پی نشستی دو روزه و غیررسمی بر ضرروت خنثی‌سازی تنش‌ها در اوکراین و شبه جزیره کریمه توسط روسیه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارل بیلدت، وزیر خارجه سوئد در این نشست غیررسمی بر ضرورت حل مساله بحران در شبه جزیره کریمه پس از الحاق این منطقه به روسیه به واسطه برگزاری یک همه‌پرسی تاکید کرد و افزود: ما باید به صورت مستحکم براساس قوانین بین‌الملل عمل کرده و این قوانین را اجرایی کنیم.

وزیر خارجه سوئد که به عنوان میانجی‌گر در درگیری‌های شبه جزیره بالکان نیز فعالیت کرده است در ادامه گفت: خارجی‌ها باید درباره اقدامات و رویکردهای روسیه فکر و تصمیم‌گیری کنند.

این مقام مسئول دولت سوئد در خارج از نشست غیررسمی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که در یونان برگزار شد، گفت: ما مناظره‌ای درباره ماهیت اقدامات روسیه انجام می‌دهیم. من گمان می‌کنم که این امر کاملا مشخص است که روسیه در چند سال گذشته به واسطه اقداماتی که انجام داده تغییر کرده است. حداقل اینکه از نظر سیاسی کرملین با تغییراتی مواجه شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی اعلام کرد، وزیر خارجه لیتوانی درباره مساله مورد مناقشه شبه جزیره کریمه گفت: اگر ندانیم که آنچه را که می‌خواهیم انجام دهیم چیست، تنش‌ها افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه این امر باعث تضعیف منطقه می‌شود.

اوانجلوس ونیزلوس، وزیر خارجه یونان نیز در این نشست گفت: اروپا باید کانال‌های سیاسی و دیپلماتیک را برای مذاکره با روسیه به منظور حل مناقشه موجود در شبه جزیره کریمه و اوکراین باز بگذارد.

همچنین کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مساله مناقشه شبه جزیره مذکور گفت: ما آماده انجام اقداماتی هستیم و علیه تهدیدهای موجود در قبال اوکراین متحد هستیم.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در ادامه گفت: این امر اهمیت دارد که روسیه نسبت به کاهش تنش‌ها به واسطه خروج نیروهایش از شبه جزیره کریمه و مناطق همجوار اقدام کند. ما بر این امر نظارت کامل داریم.

وزیران خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در آتن پایتخت یونان گردهم آمدند تا درباره مهم‌ترین بحران سیاست خارجی اروپا از زمان فروپاشی اتحاد شوروی و پایان جنگ سرد به تبادل نظر بپردازند.

به‌رغم همه تلاش‌های دیپلماتیک و اعمال تحریم‌ها، روسیه حاضر نیست در ارتباط با بحران اوکراین از خود نرمش نشان دهد. ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس اوضاع را "بسیار خطرناک" ارزیابی می‌کند و می‌گوید عقب‌نشینی یک واحد کوچک از انبوه نیروهای نظامی روسی مستقر در مرزهای شرقی اوکراین تاثیری در آرام‌سازی اوضاع نداشته است. هیگ به‌همین دلیل تاکید دارد که اتحادیه اروپا نباید ساکت بنشیند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان اما این عقب‌نشینی کوچک را وقفه‌ای کوتاه در بحران رو به تشدید اوکراین می‌داند که باید از آن بهره‌برداری کرد. با این‌ حال وزیر خارجه آلمان تاکید می‌کند: لازم است روسیه گام‌های بیشتری بردارد تا ما بتوانیم باور کنیم که این کشور خواهان تنش‌زدایی است.

اتحادیه اروپا و ناتو از روسیه خواسته‌اند که سربازان خود را از مرزهای شرقی اوکراین عقب بکشد تا بحران بوجود آمده میان کشورهای اروپایی و دولت روسیه در اثر الحاق کریمه به خاک روسیه آرام گیرد. علاوه بر این وزیر خارجه آلمان همچنان خواستار تشکیل یک "گروه بین‌المللی تماس" درباره بحران اوکراین است که خود روسیه و اوکراین نیز در آن عضویت داشته باشند.

اتحادیه اروپا و آمریکا در واکنش به الحاق کریمه به خاک روسیه، سفر تعدادی از مقام‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا ممنوع کرده‌اند. هم‌چنین حساب‌های بانکی این افراد در آمریکا و اروپا مسدود شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است اگر روسیه دست از سیاست فعلی خود برندارد، تحریم‌های بیشتر، از جمله اعمال تحریم‌های اقتصادی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

با این‌ حال وزیران خارجه انگلیس، هلند و یونان معتقدند که هنوز زمان برقراری تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه فرا نرسیده است.

در نشست دو روزه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در آتن هم‌چنین راهبرد درازمدت اتحادیه اروپا نسبت به همسایگان شرقی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگران آن هستند که قرارداد همکاری با گرجستان و مولداوی که امضای آن برای تابستان امسال برنامه‌ریزی شده به تنش با روسیه منجر شود. نگرانی از آن روست که روسیه از مناقشه‌ی ارضی کنونی خود با هر دوی این کشورها برای دخالت در آنها سوءاستفاده کند.

پیش از اجلاس وزیران خارجه در آتن، سه کشور آلمان، فرانسه و لهستان از همسایگان شرقی اتحادیه اروپا خواسته‌اند که دیگر به سوی تصمیم‌های سفت ‌و سخت و انعطاف‌ناپذیر "یا با اتحادیه اروپا و یا روسیه" حرکت نکنند.

اما فرانس تیمرمانس، وزیر امور خارجه هلند بر خلاف سه کشور فوق معتقد است، بسیار مهم است اتحادیه اروپا در راهبرد خود استوار بماند. به اعتقاد وزیر خارجه هلند، تغییر ناگهانی راهبرد فایده‌ای نخواهد داشت و قراردادهای همکاری باید هر چه سریع‌تر امضا شوند. فرانس تیمرمانس تاکید می‌کند: ما نباید مرعوب هر آن چیزی شویم که در مسکو گفته می‌شود.

در اجلاس دو روزه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در آتن علاوه بر بحران اوکراین، درباره اوضاع خاورنزدیک و شمال آفریقا و نیز ترکیه بحث و تبادل نظر شد. موضوع ترکیه به چشم‌انداز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا مربوط می‌شود. هم‌زمان اقدام‌های دولت رجب طیب اردوغان در محدودسازی اینترنت و بستن برخی سایت‌ها در هفته‌های اخیر نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید: آنچه که در هفته‌های اخیر در ترکیه دیدیم، یعنی محدود کردن آزادی عقیده و بیان، برای ما و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی پرسش‌برانگیز است. به گفته او، کشوری که در حال مذاکره برای ورود به اتحادیه اروپاست نمی‌تواند آزادی عقیده و بیان را محدود سازد.

وزیر امور خارجه آلمان افزود، اتحادیه اروپا وضع ترکیه را به دقت زیر نظر خواهد داشت و همین را نیز به ترکیه خواهد گفت.

انتهای پیام

کد N206099