مجید محتشمی: تفکیک دهک‌های درآمدی کار سختی است/دولت می‌تواند بسته خدمات اجتماعی ارائه دهد

دولت,هدفمندي يارانه‌ها,يارانه

سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان با بیان اینکه "تشخیص اقشار نیازمند به دریافت یارانه کار بسیار مشکلی است"، اظهار کرد: دولت می‌تواند با ارائه بسته خدمات اجتماعی، رضایت مردم را جلب کند.

مجید محتشمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به در پیش بودن ارائه فرم‌های خوداظهاری درباره دریافت یا عدم دریافت یارانه نقدی، گفت: تفکیک خانوارهای ایرانی بر مبنای درآمد برای دریافت یارانه‌ها کار بسیار مشکلی است و بدون برآورد کارشناسی از دهک‌های جامعه امکان‌پذیر نیست.

این فعال سیاسی در ادامه پیشنهاد کرد که بسته خدمات اجتماعی به مردم ارائه و در این بسته تسهیلاتی به بازنشستگان، سالمندان، سرپرست‌های خانواراها، جمعیت بیکار کشور و خانواده‌های زندانیان ارائه شود زیرا اطلاعات این افراد ثبت شده است و آنها کاملاً شناخته شده هستند.

دبیرکل حزب آزادی با بیان اینکه "اعتماد متقابل دولت و مردم به تَرَک‌هایی دچار است"، افزود: به دلیل وجود همین ترک‌ها به نظر می‌رسد، فرم‌های خوداظهاری نتواند جمعیت نیازمند به دریافت یارانه را به خوبی مشخص کند. به نظر من دهک‌های اول تا چهارم جامعه کاملاً نیازمند به دریافت یارانه هستند و دهک‌های پنجم، ششم و هفتم می‌توانند از بخشی از یارانه‌ها استفاده کنند و دهک‌های هشتم، نهم و دهم هم می‌توانند حذف شوند، اما تفکیک و مشخص کردن آنها کار سختی است.

محتشمی همچنین خاطرنشان کرد: اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به یک هوشمندی و دقت نظر بالا نیازمند است و اگر بسته خدمات اجتماعی به مردم ارائه شود، اعتماد مردم جلب شده و سرمایه اجتماعی افزایش می‌یابد و همچنین از تکرار اغتشاش مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها جلوگیری می‌شود.

وی در پایان افزود: دولت می‌تواند چنین بسته‌ای را در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه دهد و مجلس نیز آن را به قانون تبدیل کند تا این پروژه در کشور اجرا شود و مردم از آن بهره ببرند و رضایتشان جلب شود.

انتهای پیام

کد N205992