هیگل:

آمریکا متعهد به دفاع از ژاپن است

آسیا اقیانوسیه

وزیر دفاع آمریکا در سفر به ژاپن بر تعهدات واشنگتن در قبال توکیو تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در سفر به ژاپن و دیدار با مقامات عالیرتبه این کشور تاکید کرد که واشنگتن متعهد به حفاظت از ژاپن و تامین امنیت توکیو است و هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه تعهد خود را به ژاپن به اثبات نرسانده ایم، وجود ندارد.

هیگل در سفر به ژاپن که همزمان با افزایش تنش های ارضی چین و ژاپن است بر همکاریهای نظامی و امنیتی واشنگتن و توکیو با هم پیمانان آسیایی تاکید کرد.

این سفر درحالی انجام می شود که واشنگتن بارها اعلام کرده در زمینه مناقشات ارضی چین و ژاپن جانبداری نمی کند و بارها بر حل مسالمت آمیز تنش ها و انجام گفتگوهای مستمر میان طرفین تاکید کرده است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین پیش از آغاز سفر خود به ژاپن حمایت خود را از برنامه ژاپن برای تقویت ارتش خود و کمک به همپیمانانش و بررسی مجدد تعابیر قانون اساسی ژاپن در رابطه با حق دفاع شخصی جمعی اعلام کرد که بر اساس آن در صورت حمله به ژاپن، آمریکا متعهد به دفاع از این کشور است.

درحالیکه گارد ساحلی ژاپن درباره ورود کشتی های چینی به آبهای مورد مناقشه هشدار داده است، چین مالکیت این جزایر را از آن خود می داند.

تنش های ارضی در شرق آسیا میان چین، ژاپن، کره جنوبی و ژاپن از زمان مطرح شدن درخواست فرماندار توکیو برای خریداری جزایر مورد مناقشه از مالکان خصوصی به اوج خود رسیده است.

جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن در دریای چین شرقی در اختیار ژاپن است. این جزایر را ژاپنی ها سینکائو و چینی ها دیائویو می نامند.