تخت روانچی در مصاحبه با فرانس ۲۴: نباید در مورد آنچه در ژنو مورد توافق گرفت، بحث و مذاکره کرد

تسنیم نوشت:

معاون آمریکا و اروپای وزارت امور خارجه گفت نباید در مورد آنچه در ژنو مورد توافق گرفت، بحث و مذاکره کرد؛ ایران آماده است به تعهدات خود دقیقا براساس توافق ژنو عمل کند و انتظار داریم گروه ۱+۵ نیز به همین صورت اقدام کند.

مجید تخت روانچیˈمعاون آمریکا و اروپای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گفت که تلاش بسیار زیادی برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفته است.

معاون آمریکا و اروپای وزارت خارجه ایران درباره دور بعدی مذاکرات هسته‌ای و احتمال دستیابی به یک توافق جامع در مدت زمان پیش رو گفت که به عنوان دیپلمات، همه ما باید خوش بین باشیم.

تخت روانچی افزود: به هر صورت، موضوعاتی وجود دارد که پرداختن به آن‌ها به ویژه موارد مرتبط با مذاکرات نهایی چندان آسان نیست. اما ما بیشترین تلاش خود را به کار خواهیم گرفت و این دقیقا کاری است که انجام می‌دهیم.

وی گفت: برداشتی که از گروه ۱+۵ داریم، این است که آن‌ها نیز خواهان برون رفت از این معضل و مشکل هستند و ما همگی بیشترین میزان تلاش را به کار بسته‌ایم.

تخت روانچی با بیان این که پیش بینی دقیق نتیجه و سرنوشت مذاکرات هسته‌ای کار آسانی نیست، در عین حال تاکید کرد که تا رسیدن موعد تعیین شده برای توافق در ۲۰ ژوئیه، همگان باید تمامی تلاش خود را به کار بندند.

خبرنگار فرانس ۲۴ در مصاحبه با تخت روانچی گفت که برای گروه ۱+۵، یک توافق معنی‌دار شامل محدود شدن سانتریفوژها است، اما ایران رسما اعلام کرده است که فعالیت سانتریفوژها برای غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد، معاون آمریکا و اروپای وزارت خارجه ایران دراین باره گفت: چیزی که اهمیت دارد، پای‌بند بودن به توافق حاصل شده در ماه نوامبر در ژنو است و این پایبندی یک ضرورت است.

تخت روانچی افزود: نباید در مورد آنچه در ژنو مورد توافق گرفت، بحث و مذاکره کرد. ایران آماده است به تعهدات خود دقیقا براساس توافق ژنو عمل کند و انتظار داریم گروه ۱+۵  نیز به همین صورت اقدام کند.

تخت روانچی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فرانس ۲۴ درباره تصمیم ˈهانس فیشرˈ رییس جمهوری اتریش برای سفر به ایران و هدف احتمالی او از این سفر، گفت که این یک دیدار دوجانبه است و امیدواریم براساس برنامه‌ریزی انجام شده، محقق شود.

وی افزود: دیدارهای ما با گروه ۱+۵ در پایتخت اتریش صورت می‌گیرد، زیرا وین همچون ژنو و نیویورک یکی از مقرهای سازمان ملل است و براین اساس سفر رییس جمهوری اتریش هیچ ارتباط مستقیمی با مذاکرات هسته‌ای ندارد.

خبرنگار فرانس ۲۴ همچنین درباره احتمال سفر ˈلوران فابیوسˈ وزیر خارجه فرانسه به ایران در پرتو سفر هیات اقتصادی فرانسوی به ایران برغم لحن تند پاریس در ارتباط با برنامه هسته‌ای تهران پرسید که تخت روانچی پاسخ داد: ˈفرانسه به لحاظ سیاسی و اقتصادی یک کشور مهم است و طبعا دو کشور از گفت و گو و تعامل منتفع می‌شوند.ˈ

تخت روانچی همچنین همکاری اقتصادی را به مثابه یک جاده دوطرفه دانست که در آن هردو طرف منفعت می‌برند.

وی افزود: امیدواریم که شرکت‌های فرانسوی و دیگر شرکت‌های اروپایی به ایران بیایند و فعالیت تجاری داشته باشند تا از این طریق، دوطرف سود ببرند. تخت روانچی ابراز امیدواری کرد که وزیر خارجه فر انسه نیز همچون آن دسته از همتایانش که به ایران سفر کرده‌اند، از تهران دیدار کند.

تخت روانچی در مورد مراودات منطقه‌ای ایران نیز گفت که جمهوری اسلامی خواهان بهترین روابط با همسایگان از جمله عربستان است.

وی افزود: نزدیکی زیادی در حوزه‌های تاریخ، فرهنگ و دین بین ایران و عربستان وجود دارد و امیدواریم بهترین روابط را با همسایگان خود از جمله عربستان داشته باشیم.

تخت روانچی در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی ایران درباره خروج سوریه از بحران جاری در این کشور، گفت: وضعیت سوریه موجب نگرانی همگان است. کشتار، ویرانی و کاربرد سلاح هسته‌ای مواردی هستند که از سوی همگان محکوم می‌شود. اما نکته این است که ما باید با واقعیت در صحنه (نبرد) روبه رو شویم، تروریست‌هایی که نه تنها با یکدیگر می‌جنگند بلکه مرتکب جنایات هولناک در داخل سوریه می‌شوند و متاسفانه مورد حمایت تسلیحاتی طرف‌های خارجی قرار دارند.

وی افزود: براین باوریم که در اولین گام و از همه مهمتر باید از رسیدن چنین تسلیحاتی به گروه‌های تروریستی (در سوریه) جلوگیری کرد و سپس از طریق فرآیند تشکیل دولت وحدت ملی، امکان برقراری صلح در سوریه امکان پذیر می‌شود.

معاون آمریکا و اروپای وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: انتخاب رییس جمهوری در سوریه یک ضرورت است اما مهمترین موضوع این است که نباید به مردم سوریه بگوییم چه فردی را باید انتخاب کنند، تصمیم‌گیری در باره انتخاب رییس جمهوری به مردم سوریه و نه دیگران مربوط است.

فرانس ۲۴ همچنین به انتخاب ˈحمید ابوطالبیˈ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل و امتناع آمریکا از صدور روادید برای وی به بهانه مشارکت او در تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد و نظر تخت روانچی را درباره هدف واشنگتن از این موضع‌گیری جویا شد.

تخت روانچی گفت: ما با این قبیل سخنان واشنگتن آشنا هستیم. ما در گذشته نیز شاهد اظهارات آمریکایی‌ها درباره برنامه هسته‌ای بوده‌ایم و با لفاظی‌های آن‌ها علیه ایران و ایرانیان آشنا هستیم. وی افزود: هم اکنون باید صبر کرد و دید که چه وضعیتی برای انتصاب سفیر ما در سازمان ملل پیش خواهد آمد.

 

23503

کد N205795