در آستانه روز جهانی آگاهی از خطرات مین

سلاحی جنگی که در صلح هم قربانی می گیرد

سیاسی

مین، تنها واژه ای برای روز های جنگ نیست، به خصوص وقتی که ما، مردم خاور میانه باشیم.

شانزدهم فروردین روز جهانی آگاهی از خطرات مین است،هر چند برای آن ها که اعضای خانواده یا اعضای بدنشان را از دست داده اند هر روز، روز آگاهی از خطرات مین است، اما این روز خاور میانه معنای دیگری دارد.

در ایران، در حالی که مین های باقی مانده از هشت سال جنگ هنوز توی خاک جنوب غربی کشور قربانی می گیرد و مین های ضد نفر کاربرد مرز بانی پیدا کرده اند، این روز ها مین های دیگری هم هستند که خبر ساز شده اند، اما این بار نه در مرز ها، و نه با قدمت به اندازه سال های گذشته از جنگ.این بار در قلب ایران، استان کرمان، حوالی کلوت های کویر لوت، منطقه ی ویژه ی گردشگری.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انفجار مین در تعطیلات نوروز که در نتیجه اش یک کوهنورد گردشگر و راهنمای تور جان داد و یک نفر دیگر به شدت آسیب دید، اولین افجار مین در ناحیه شهداد در کویر لوت نبوده است.

سال گذشته، اوایل دی ماه هم یک نفر دیگر قربانی مین های روییده در کویر شده بود، امیر طالبی گل که خودش راهنمای کویر نوردی بود روی مین رفت و جانش را از دست داد تا موضوع مین گذاری در کویر های ایران رسانه ای شود.

قربانی دوم، حمید هاشمی هم کوهنورد و راهنمای توری بود که خودرو اش دوم فروردین امسال روی مین رفت و جانش را از دست داد.

برادر حمید هاشمی، می گوید بعد از این که چرخ عقب خودرویی که چهار سرنشین داشت با مین ضد خودرو برخورد کرد، علاوه بر حمید که سی و دو سال داشت و پانزده سال بود و کوهنوردی می کرد، محمدرضا آقایاری سرنشین دیگر خودرو هم به شدت مجروح شد؛ وی همچنین تاکید کرد که کوهنوردانی که در این حادثه آسیب دیده اند برای فدراسیون کوهنوردی افراد شناخته شده ای بودند.

رییس فدراسیون کوهنوردی، رضا زارعی در این مورد می گوید: حادثه برای یک گروه گردشگری اتفاق افتاده است که در ماهیت کارشان ارتباطی با فدراسیون نداشته اند، اما به هر حال این افراد کوهنورد بوده اند و برای فدراسیون شناحته شده. با این حال پای فدراسیون وقتی به ماجرا باز شد که نیروی انتظامی باز مانده های حادثه را بازداشت کرد و این افراد برای این که ثابت کنند ارتباطی با اشرار ندارند به نیروی انتظامی گفته اند که کوهنورد هستند و مجوز دارند.

دو کشته در کم تر از سه ماه آن هم در منطقه گردشگری که مقصد خیلی از طبیعت گردهای ایرانی و خارجی است؛ حادثه هم در نزدیکی مسیر اصلی دست رسی به شهداد رخ داده است در فاصله ای اندک از راه اصلی که احتمال ورود هر گردشگری به آن دور از نظر نیست، در شرایطی که فدراسیون کوه نوردی می گوید هیچ علامت گذاری برای هشدار مین در منطقه وجود نداشته و ندارد.

هر چند نیروی انتظامی مستقیما اعلام نکرده است که مین کاری در کویر توسط این نیرو و برای مقابله با قاچاقچیانی که از مسیر های صحرایی عبور می کنند، انجام شده است اما ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیش تر اعلام کرده بود که قرار است به عنوان یکی از راه‌های مقابله با قاچاق کالا در کشور اقدام به کاشت مین شود. فرمانده نیروی انتظامی هم قبلا تاکید کرده است که نیروی انتظامی مستقلا اقدام به مین گذاری نمی کند، اما منابع آگاه در این نیرو می گویند با توجه به این که مسیر کویر می تواند محل عبور قاچاق چیان موارد مخدر باشد مین گذاری نا محتمل نیست هر چند که نیرو های انتظامی معمولا در مناطق مین گذاری شده علامت های هشدار دهنده نسب می کنند.

پیگیری خبرنگار ایسنا برای تماس با مسوولان امنیتی استان کرمان و یا نمایندگان این استان در مجلس برای پاسخ به این سوال که چه کسی در این استان اقدام به مین گذاری می کند، یا این که چرا باید در میانه ی منطقه ی گردشگری در دل خاک کشور، بدون هیچ تابلو و علامت مشخصه ای مین گذاری شود، تا زمان انتشار این گزارش به نتیجه نرسیده است؛ اما فرج الله عارفی از اعضای مجمع نمایندگان استان کرمان می گوید قاعدتا استاندار کرمان باید بتواند در این مورد که چه کسی و چرا مین گذاری در کویر را انجام می دهد، توضیح دهد.همچنین ریس دادگستری استان کرمان علی توکلی از ارائه هر گونه توضیحی در این مورد خودداری کرده است.

امروز در تقویم های جهانی، روز جهانی آگاهی از خطرات مین است. خطرات مین را مردم در افغانستان و پاکستان، در عراق و ایران می دانند و شاید حتی هر روز لمسش می کنند، وقتی مین گذاری توسط نیرو های دولتی انجام می شود، شاید بهتر باشد نام این روز را حد اقل در برخی نقاط جهان به روز آگاهی دولت ها از خطرات مین گذاری تغییر داد تا بلکه کسی در مورد قربانیان غیر نظامی این سلاح خاموش فکر کند.

گزارش از خبرنگار ایسنا، فاطمه کریمخان

انتهای پیام

کد N205308